BoznańskaObrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze.

Cytuję słowa Olgi Boznańskiej za Muzeum Narodowym w Krakowie, które z okazji 150 rocznicy urodzin oraz 75 rocznicy śmierci przygotowało wyjątkową wystawę. Ostatni raz prace krakowskiej malarki publiczność miała okazję oglądać w takiej formie w 1960 roku.

Z tej okazji kuratorzy wystawy postanowili ożywić jedną z charakterystycznych postaci w twórczości Boznańskiej, czyli dziewczynkę z chryzantemami.

Olga Boznańska urodzona w 1965 roku pierwsze lata spędziła w Krakowie. Następnie kształciła się w Monachium, gdzie wystawiała swoje pierwsze prace. W 1898 roku przeprowadziła się do Paryża, stolicy kulturalnej La Belle Époque. Malarka zasłynęła głównie z portretów, których przestrzeń poszerzała najczęściej o widoki z okna. W Muzeum Narodowym wystawiono 173 prace artystki.

Na wystawie, która potrwa do 1 lutego 2015 roku, będzie można zobaczyć także dzieła malarzy, którzy w szczególny sposób inspirowali Boznańską. Zaprezentowano obrazy m.in.: Diego Velázqueza, Édouardo Maneta, Henri’ego Fantin-Latour’a.

Już wkrótce na „Sztuce w kawałkach” pojawi się relacja z wystawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *