P. P. RubensMiejska Galeria Sztuki w Zakopanem doczekała się wyjątkowego gościa. Jest nim Peter Paul Rubens, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Wystawa jest próbą zmierzenia się ze stereotypowymi poglądami i utartymi ścieżkami myślenia o tej ikonie baroku, a także próbą odpowiedzi o sposób prezentowania sztuki dawnej w przestrzeni muzealnej.

„P. P. Rubens. Mistrz warsztatu” to wieloznaczny, ale i wiele mówiący, tytuł wystawy, która potrwa do końca sierpnia. W pierwszej kolejności Rubens jest mistrzem warsztatu plastycznego. Jego dzieła pełne alegorii i ukrytych znaczeń stanowią dziś nieco przykurzony przez historię sztuki symbol epoki kontrreformacji. Jednak, o ile można zarzucać mu siedemnastowieczny manieryzm, to jednak mistrzostwa warsztatu i miana geniusza nikt mu nie odbierze. Warsztat Rubensa, sposób obrazowania i portretowania na lata odcisnął się w świadomości malarzy i grafików, aż do obalenia ich przez dziewiętnastowiecznych artystów awangardy.

Rubens był mistrzem jeszcze jednego warsztatu. W swojej antwerpskiej pracowni zgromadził wybitnych artystów i grafików m.in. Lukasa Vorstermana, Jana Witdoeka, Boetiusa a Bolswerta, Pietera de Jode II, Nicolasa Lauwersa, Paulusa Pontiusa, Mariunusa van der Gosa, Christoffela Jeghera. Rubens tworzył, inspirował i uczył, dbając by z jego warsztatu wychodziły dzieła najwyższej jakości. W związku z tym w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem czeka na nas 81 grafik, litografii, miedziorytów i drzeworytów, pochodzących z atelier malarza. Dzieła opatrzone są sygnaturą „Cum privilegis Regis”, czyli nowatorskim jak na owe czasy znakiem towarowym, tzw. „przywilejem Rubensa”. Miał on świadczyć o prawach autorskich, oryginalności i jednocześnie sławić twórczość artysty na świecie. To obrazuje kolejną, nieznaną rolę malarza – przedsiębiorcy i PRowca.

Aranżacja wystawy oraz jej organizacja (jednocześnie może ją oglądać tylko 20 osób) ma za zadanie wydobyć z ponad czterystuletnich grafik Patos i Siłę. Wystawa prezentuje wyjątek ze zbiorów niemieckiego Siegerland Museum, które posiada najbogatszą kolekcję dzieł Rubensa. Wydarzenie jest także zwieńczeniem 25 lat współpracy galerii w Zakopanem i Siegen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *