W maju w wielu miastach Polski godziny otwarcia muzeów i galerii przesuwają się nieco w stronę północy. Wydarzenie jest jedyną okazją, by po zmroku i całkowicie za darmo odwiedzić placówki kulturalne w mieście, które z tej okazji przygotowują atrakcje, specjalne wystawy i pokazy. Najbliższe Noce Muzeów już w ten weekend.

Józef Pankiewicz, Dorożka w nocy
Józef Pankiewicz, Dorożka w nocy

Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie będące okazją zwiedzania miejsc, które często mija się po drodze, ale do których rzadko kiedy ma się okazję zaglądnąć. Często otwierane są również te placówki i pomieszczenia muzealne, które na co dzień są zamknięte dla odwiedzających. A to wszystko zupełnie za darmo!

W Krakowie odkrywamy nieznane

krakowskie noceW ramach Krakowskich Nocy odbywa się Noc Muzeów, która w tym roku rozpocznie się w piątek o godz. 18:00 w nowo otwartym Pawilonie Józefa Czapskiego. W trakcie imprezy w nocy z 13/14 maja będzie można zwiedzić 47 placówek muzealnych przygotowanych przez 25 nie tylko krakowskich muzeów. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy 145 tys. uczestników Nocy Muzeów w zeszłym roku. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Odkrywamy nieznane”. Wstęp do wszystkich oddziałów jest bezpłatny, ale niektóre placówki wymagają pobrania darmowych wejściówek. Osoby biorące udział w akcji mogą również za darmo podróżować po mieście korzystając z komunikacji miejskiej. Wystarczy tylko okazać wejściówkę do dowolnego muzeum lub pamiątkową monetę – można ją kupić za 1 zł w każdej placówce.

Ogólnopolska Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 14/15 maja, ale w Krakowie zaczynamy już w piątek 13 maja.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Noce w całej Polsce

Majowe Noce Muzeów odbywają się w całej Polsce, choć w różnych terminach. W ten sposób można odwiedzić kilka miast, by za darmo wejść do tamtejszych muzeów. Ogólnopolska Noc Muzeów trwa w nocy z 14/15 maja. Wtedy będzie można zwiedzić ponad 50 muzeów, galerii i instytucji w Warszawie. W tym samym czasie na zwiedzanie po zmroku zapraszają także placówki w Łodzi, w Rzeszowie, we Wrocławiu i w wielu innych miejscowościach. Ale już na przykład Poznań świętuje Noc Muzeów dopiero z soboty na niedzielę 21/22 maja, więc można zaplanować sobie wiosenny maraton muzealny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *