W madryckim Muzeum Prado do połowy września obejrzeć można największą wystawę prac Hieronima Boscha – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli flamandzkiego prymitywizmu. W jej skład wchodzą najważniejsze obrazy oraz tryptyki, sprowadzone z całego świata. Wystawa jest jednym z elementów programu obchodów 500 rocznicy śmierci malarza. Prawdziwą gratką przygotowaną z tej okazji, jest także wyjątkowy film dokumentalny poświęcony twórczości Boscha.

Ogród ziemskich rozkoszyFilm „Bosch. Ogród snów” wyreżyserowany przez José Luis López Linaresa to próbuje przybliżyć widzom jeden z najważniejszych obrazów flamandzkiego artysty – „Ogrodu ziemskich rozkoszy”. Dokument powstał przy udziale wielu znanych ekspertów, a także artystów – pisarzy, muzyków oraz filozofów. Do grupy tej należą m.in. turecki noblista Orphan Pamuk, francuski filozof Michel Onfray oraz znakomita pisarka i dziennikarka, Laura Restrepo. Za narracje w filmie odpowiedzialny jest historyk sztuki, profesor Reindert Falkenburg. Niezwykle przedstawia się także dobór muzyków, tworzących oryginalną ścieżkę dźwiękową dokumentu. Wśród nich są: Lana del Ray, Max Richter, Elvis Costello, Arvo Pärta oraz Ólafur Arnalds.

Dokument ten, to prawdziwa wycieczka w głąb stworzonego przez Boscha świata, w głąb jego wyobraźni i głąb istoty jego ponadczasowej oraz przesiąkniętej symbolikom sztuki. Ogromne wrażenie robi choćby dzięki fantastycznym zdjęciom, nakręconym w technologii ultra-rozdzielczości.

Ogród ziemskich rozkoszy, choć wykonany niezmiennie z tej samej farby i drewna, z każdą zmieniającą się epoką niesie ze sobą inne, choć nieustannie aktualne przesłanie. „Ten obraz jest z nami od ponad 500 lat, dając nam swoją siłę oraz duszę. Był aktualny zarówno przed Rewolucją Francuską i po Rewolucji, przed i po ideologii marksistowskiej, przed i po Auschwitz”

– przekonuje Cees Nooteboom, słynny holenderski prozaik, jeden z współtwórców filmu.

To chyba wystarczająca rekomendacja, czyż nie?

Jedna uwaga do wpisu “Poznaj Hieronima Boscha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *