W madryckim Muzeum Prado do połowy września obejrzeć można największą wystawę prac Hieronima Boscha – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli flamandzkiego prymitywizmu. W jej skład wchodzą najważniejsze obrazy oraz tryptyki, sprowadzone z całego świata. Wystawa jest jednym z elementów programu obchodów 500 rocznicy śmierci malarza. Prawdziwą gratką przygotowaną z tej okazji, jest także wyjątkowy film dokumentalny poświęcony twórczości Boscha.

Ogród ziemskich rozkoszyFilm „Bosch. Ogród snów” wyreżyserowany przez José Luis López Linaresa to próbuje przybliżyć widzom jeden z najważniejszych obrazów flamandzkiego artysty – „Ogrodu ziemskich rozkoszy”. Dokument powstał przy udziale wielu znanych ekspertów, a także artystów – pisarzy, muzyków oraz filozofów. Do grupy tej należą m.in. turecki noblista Orphan Pamuk, francuski filozof Michel Onfray oraz znakomita pisarka i dziennikarka, Laura Restrepo. Za narracje w filmie odpowiedzialny jest historyk sztuki, profesor Reindert Falkenburg. Niezwykle przedstawia się także dobór muzyków, tworzących oryginalną ścieżkę dźwiękową dokumentu. Wśród nich są: Lana del Ray, Max Richter, Elvis Costello, Arvo Pärta oraz Ólafur Arnalds.

Dokument ten, to prawdziwa wycieczka w głąb stworzonego przez Boscha świata, w głąb jego wyobraźni i głąb istoty jego ponadczasowej oraz przesiąkniętej symbolikom sztuki. Ogromne wrażenie robi choćby dzięki fantastycznym zdjęciom, nakręconym w technologii ultra-rozdzielczości.

Ogród ziemskich rozkoszy, choć wykonany niezmiennie z tej samej farby i drewna, z każdą zmieniającą się epoką niesie ze sobą inne, choć nieustannie aktualne przesłanie. „Ten obraz jest z nami od ponad 500 lat, dając nam swoją siłę oraz duszę. Był aktualny zarówno przed Rewolucją Francuską i po Rewolucji, przed i po ideologii marksistowskiej, przed i po Auschwitz”

– przekonuje Cees Nooteboom, słynny holenderski prozaik, jeden z współtwórców filmu.

To chyba wystarczająca rekomendacja, czyż nie?

One thought on “Poznaj Hieronima Boscha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *