Fotografia, choć sztuką jest stosunkowo młodą, chyba nigdy nie miała się tak świetnie jak dziś. Fascynacja tym, jak niezwykłe obrazy wyczarować można za pomocą obiektywu nie tylko nas nie opuszcza, ale jeszcze się pogłębia. A tych, którzy nie potrafią przestać dziwić się, iż ta sztuka tak mocno bazująca na odwzorowywaniu rzeczywistości, tak wiele daje popisów do subietywnego przeżywania, czeka prawdziwa gratka.

źródło: alekultura.com

Chodzi o wystawę „Siła fotografii”, która przez cały luty prezentowana jest w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. To wydarzenie, w ramach którego podziwiać będzie można aż pięć różnych wystaw, utrzymanych w różnych poetykach i podejmujących różną tematykę. Łącznie 150 zdjęć – i to nie byle jakich. Jedną z galerii tematycznych stanowić będą bowiem najwybitniejsze dzieła zeszłorocznej wystawy World Press Photo.

World Press Photo słynie z podejmowania tematów trudnych oraz bardzo aktualnych. Nic więc dziwnego, iż Grand Prix roku 2017 zdobył fotoreporter Burhan Ozbilici, świadek zastrzelenia rosyjskiego ambasadora w trakcie uroczystości otwarcia wystawy fotograficznej w Centrum Sztuki Współczesnej w Ankarze. Uwieczniona aparatem scena to tragiczny wyraz tego, jak bardzo groźne może być mieszanie polityki ze sztuką.

Obok wystawy World Press Photo, w NCK zobaczyć będzie można zdjęcia jednego z najwybitniejszych polskich fotografów – Wacława Wantucha, słynącego ze wspaniałych ujęć nagiego kobiecego ciała. Dzięki grze światłem jest w stanie wydobyć z niego całą geometrię kształtów.

Kolejną propozycją są zdjęcia Ryszarda Tatomira poświęcone krajobrazom Kopalni Soli „Wieliczka”, które po mistrzowsku pokazują człowieka przenikającego do dzikiego świata natury. „Niecodzienny świat w soli” to fotografie, których bohaterami są tak górnicy, jak i sama ziemia, wchłaniająca w swój świat ludzi.

Ponadto, podczas „Siły fotogorafii” zobaczyć będzie można wystawę przeglądową Krakowskiego Klubu Fotograficznego „Tradycje w Małopolsce”, a także mającą już swoje stałe miejsce w NHC galerię Zdzisława Beksińskiego, który na potrzeby imprezy został uzupełniony o 100 fotografii.

Wystawa potrwa do końca lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *