Salvador Dali to artysta, który wywołuje skrajne emocje. Można go tak kochać, jak i nienawidzić – jego sztuka, wybitnie osobista, bywa często trudna do zrozumienia. Każdy jednak, kto choć raz próbował zagłębić się w dziwny, nierzeczywisty świat z obrazów hiszpańskiego artysty, musi poczuć, iż Dali wielkim malarzem był. A dziś przekonać można się o tym jeszcze prościej. Wszystko za sprawą cyfrowego katalogu jego obrazów.

Stworzenie katalogu obrazów Salwadora Dalego zajęło fundacji jego imienia aż 17 lat. Praca nie była prosta, malarz w ciągu swojego życia stworzył przeszło tysiąc dzieł. Ten wybitny surrealista nie tylko jednak malował – tworzył on bowiem także rzeźby, na których opracowanie i zebranie w jednym miejscu wciąż musimy czekać.

Cyfrowy katalog tworzony przez specjalistów Fundacji Gala-Salvador Dali powstał dzięki wydawanej etapami monumentalnej publikacji dzieł artysty. Pierwsza jej odsłona została wydana kilkanaście lat temu, w związku z 100 rocznicą urodzin Dalego. Znaleźć w niej można było prace z lat 1910-1929, czyli pierwszego okresu twórczości. Wśród dzieł opublikowanych w tej części katalogu, znaleźć więc można przede wszystkim pejzaże inspirowane sztuką impresjonistyczną. Wśród nich zdecydowanie mniej martwej natury i portretów.

Cztery kolejne części  katalogu to już dzieła tworzone w nurcie surrealistycznym. Podzielone na okresy ok. dziesięcioletnie, obejmowały wszystko to, co malarz tworzył od 1930 od 1983 roku. Ostatnia, piątka część katalogu została wydana 4 grudnia. Na następne lata Fundacja planuje wydanie zbioru prac graficznych oraz rzeźb, czyli tych dzieł, które bywały najczęstszym przedmiotem fałszerstw.

Cyfrowa wersja katalogu dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej Fundacji Gala-Salvador Dali. Przeglądać można go w czterech wersjach językowych: katalońskim, hiszpańskim, francuskim oraz angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *