NikiforyW Małopolsce rozpoczęły się ferie. Warto ten czas przeznaczyć na kontakt ze sztuką poprzez odwiedzenie kilku ważnych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Szczególnie polecam MOCAK oraz dwa oddziały Muzeum Narodowego: Europeum i Kamienicę Szołayskich. Naprawdę jest co podziwiać.

Nikifory w MOCAKu

Na wyjątkową wystawę warto wstąpić na Zabłocie do MOCAKu. Muzeum sztuki współczesnej zgromadziło pracę artystów, którzy reprezentują wspólną postawę światopoglądową i twórczą, zwaną malarstwem prymitywistycznym bądź sztuką naiwną. Wystawa zatytułowana Nikifory prezentuje dzieła artystów, tworzących w podobnej stylistyce, co Nikifor Krynicki. Oprócz dzieł tego łemkowskiego malarza można będzie podziwiać twórczość Edwarda Dwurnika, Aliny Dawidowicz, Marka Kraussa i oczywiście samego Nikifora.

We wtorki wstęp do MOCAKu jest bezpłatny!

Ważne osobistości w Muzeum Narodowym

W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest twórczość Maurycego Gottlieba, malarza żydowskiego pochodzenia, jednego z ulubionych uczniów Jana Matejki. Maurycy Gottlieb żył bardzo krótko – zmarł w wieku 23 lat – ale pozostawił po sobie spory dorobek malarski. Na wystawie zobaczymy aż 46 dzieł polsko-żydowskiego artysty.

Natomiast w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum trwa prezentacja jednego z najcenniejszych dzieł światowego dziedzictwa, które znajduje się w polskich zbiorach, czyli Ekstazy św. Franciszka, namalowanej przez El Greco. Wystawa obrazu to nie tylko okazja do kontemplacji wielkiej sztuki, ale także okazja do poznania niezwykłej historii tego obrazu, który o mały włos nie został spalony.

Wstęp na ekspozycję stałe w MNK jest darmowy w każdą niedzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *