Wajda i malarstwoTęskniłem, żeby być malarzem… – wspomina Andrzej Wajda, który wybrał jednak X muzę, co nie przeszkodziło mu, wplatać w ruchome obrazy zapisane na światłoczułej taśmie wizje malarskie wielkich mistrzów. Z okazji 90 urodzin reżysera rusza niebawem specjalny kurs zajęć pt.: „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy”.

Cykl wykładów wraz z pokazami filmów rozpocznie się 24 lutego i został zorganizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Semestralny kurs jest dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się twórczości wybitnego polskiego reżysera, tym razem pod kątem malarskich inspiracji i interdyscyplinarnych środków wyrazu.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku. Jest jednym z najbardziej znanych, żyjących polskich reżyserów filmowych i teatralnych, zdobywcą wielu nagród, w tym także laureatem Oscara. Jego twórczość charakteryzuje się połączeniem sztuk: literackiej, malarskiej i filmowej. Wajda potrafił przenieść na srebrny ekran dzieła literackie, które oczekiwały mistrzowskiej ekranizacji (Wesele, Pan Tadeusz) oraz takie, które wydają się nieprzekładalne na inny język niż słowo pisane (Popioły, Brzezina). Tworzył dzieła kanoniczne (Człowiek z marmuru/Człowiek z żelaza, Katyń) i eksperymentalne (Kanał, Tatarak).

Sztuka malarska w jego dorobku jest niesamowicie istotnym czynnikiem, który ukształtował pewne sceny, a niekiedy determinował nawet i całe dzieła filmowe. Ulubionym malarzem Wajdy jest niewątpliwie Andrzej Wróblewski, symbolicznie, a zarazem dosadnie dokumentujący okropieństwa II wojny światowej. Reżyser chętnie czerpał inspiracje z twórczości malarzy romantycznych i młodopolskich: Jana Matejki, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, a także Theodore’a Gericaulta i Francisca Goyi. Niektóre statyczne sceny przywodzą na myśl hipnotyzujące obrazy Edwarda Hoppera.

Semestralny kurs zaproponowany przez Akademię Polskiego Filmu KINO MUZ obejmuje 12 fabularnych filmów Andrzeja Wajdy, które zostały stworzone między 1954 a 2009 rokiem. Przedstawiony zostanie także dokumentalna produkcja tegoż reżysera i Marka Brodzkiego: Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje. Na stronie Akademii znajdują się artykuły na temat malarskich cytatów w twórczości Wajdy, z którymi warto się zapoznać, a także harmonogram wykładów i projekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *