Cyfrowe oblicze Salvadora Dalego

Salvador Dali to artysta, który wywołuje skrajne emocje. Można go tak kochać, jak i nienawidzić – jego sztuka, wybitnie osobista, bywa często trudna do zrozumienia. Każdy jednak, kto choć raz próbował zagłębić się w dziwny, nierzeczywisty świat z obrazów hiszpańskiego artysty, musi poczuć, iż Dali wielkim malarzem był. A dziś przekonać można się o tym jeszcze prościej. Wszystko za sprawą cyfrowego katalogu jego obrazów.
czytaj dalej

Dziwne zakupy Piotra Glińskiego

Dama z gronostajem

Koniec grudnia to prawdziwie trzęsienie ziemi w polskim muzealnictwie i polskiej sztuce. Dwa dni przed końcem roku, po kilkumiesięcznych negocjacjach, minister kultury pełniący jednocześnie funkcję wicepremiera w rządzie Beaty Szydło, Piotr Gliński podpisał umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich, pozwalającą nabyć z pieniędzy Skarbu Państwa wspaniałą kolekcję należącą do znanego polskiego rodu. czytaj dalej

Poznaj Hieronima Boscha

Ogród ziemskich rozkoszy

W madryckim Muzeum Prado do połowy września obejrzeć można największą wystawę prac Hieronima Boscha – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli flamandzkiego prymitywizmu. W jej skład wchodzą najważniejsze obrazy oraz tryptyki, sprowadzone z całego świata. Wystawa jest jednym z elementów programu obchodów 500 rocznicy śmierci malarza. Prawdziwą gratką przygotowaną z tej okazji, jest także wyjątkowy film dokumentalny poświęcony twórczości Boscha.
czytaj dalej