Fotograficzne dzieła sztuki w Nowej Hucie

Fotografia, choć sztuką jest stosunkowo młodą, chyba nigdy nie miała się tak świetnie jak dziś. Fascynacja tym, jak niezwykłe obrazy wyczarować można za pomocą obiektywu nie tylko nas nie opuszcza, ale jeszcze się pogłębia. A tych, którzy nie potrafią przestać dziwić się, iż ta sztuka tak mocno bazująca na odwzorowywaniu rzeczywistości, tak wiele daje popisów do subietywnego przeżywania, czeka prawdziwa gratka.
Czytaj dalej

Cyfrowe oblicze Salvadora Dalego

Salvador Dali to artysta, który wywołuje skrajne emocje. Można go tak kochać, jak i nienawidzić – jego sztuka, wybitnie osobista, bywa często trudna do zrozumienia. Każdy jednak, kto choć raz próbował zagłębić się w dziwny, nierzeczywisty świat z obrazów hiszpańskiego artysty, musi poczuć, iż Dali wielkim malarzem był. A dziś przekonać można się o tym jeszcze prościej. Wszystko za sprawą cyfrowego katalogu jego obrazów.
Czytaj dalej

Dziwne zakupy Piotra Glińskiego

Dama z gronostajem

Koniec grudnia to prawdziwie trzęsienie ziemi w polskim muzealnictwie i polskiej sztuce. Dwa dni przed końcem roku, po kilkumiesięcznych negocjacjach, minister kultury pełniący jednocześnie funkcję wicepremiera w rządzie Beaty Szydło, Piotr Gliński podpisał umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich, pozwalającą nabyć z pieniędzy Skarbu Państwa wspaniałą kolekcję należącą do znanego polskiego rodu. Czytaj dalej

Warhal odwiedzi Wrocław

Warhol i Erich Marx

Na cały 2016 roku Wrocław stał się stolicy kultury. Europejską Stolicą Kultury. W związku z tym, w stolicy Dolnego Śląska uczestniczyć można w wielu wystawach – takich jak choćby niesamowitym pokazie dzieł współczesnych, który od 23 sierpnia podziwiać będzie można w Pawilonie Czterech Kopuł.
Czytaj dalej

Poznaj Hieronima Boscha

Ogród ziemskich rozkoszy

W madryckim Muzeum Prado do połowy września obejrzeć można największą wystawę prac Hieronima Boscha – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli flamandzkiego prymitywizmu. W jej skład wchodzą najważniejsze obrazy oraz tryptyki, sprowadzone z całego świata. Wystawa jest jednym z elementów programu obchodów 500 rocznicy śmierci malarza. Prawdziwą gratką przygotowaną z tej okazji, jest także wyjątkowy film dokumentalny poświęcony twórczości Boscha.
Czytaj dalej