MOCAKKrakowskie muzeum sztuki współczesnej MOCAK przygotowało cykl wystaw, podporządkowanych uniwersalnym zagadnieniom, które nurtują ludzkość od zarania dziejów. Po historii, sporcie i ekonomii w sztuce, przyszła pora na zbrodnię. Wystawa obrazuje, jak współcześni, z paroma wyjątkami, artyści podejmują temat zbrodni i występku w swoich pracach.

Zbrodnia jednoznacznie wiąże się z przekraczaniem prawa moralnego. W związku z tym wystawa dotyczy również obecności zła w życiu człowieka.

Zbrodnia ujawnia to wszystko, co w człowieku jest fanatycznym oszołomieniem, mroczną bezradnością i krzywdą bez zadośćuczynienia. […] Jest lekcją na temat ludzkiej bezradności i kulturowej szarpaniny – czytamy na stronie MOCAKu.

Właśnie te zagadnienia porusza 40 prac polskich i zagranicznych twórców, m.in. Andyego Warhola, Doroty Nieznalskiej, Debory Hirsh oraz Zbigniewa Libera. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki i grafiki, instalacje, filmy, a nawet dwudziestowieczną kolekcję portretów policyjnych, przedstawiających przestępców z ubogich dzielnic Sydney. Zbrodnię w sztuce będzie można zwiedzać do 28 września. W każdy wtorek wstęp do muzeum jest bezpłatny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *