Po co jest sztuka? Każdy, kto się nią interesuje oraz każdy, kto ją tworzy, na pytanie to odpowiedziałby zapewne inaczej. Sztuka jest po to, aby w formie przekazać emocje, uczucia, pasje, namiętności. Sztuka to gra między artystą, a widzem, którzy dzięki medium na jedną krótką chwilę zdają się stać naprzeciw siebie i komunikować. Sztuka jest po to, aby pokazać tak piękno, jak brzydotę – to odzwierciedlenie wszystkiego tego, czym jest nasz świat. Sztuką warto się więc otaczać. Nawet tą przez małe „sz”.

Grudzień to okres, w którym ogromnie wiele uwagi poświęcamy prezentom. Już w pierwszym tygodniu przecież obdarowujemy się mikołajkowymi podarunkami, po to aby 3 tygodnie później pod choinką znajdować kolejne prezenty. Zasypujemy się więc mnóstwem rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych – zestawami kosmetyków, elementami garderoby, sprzętem elektronicznym i wszystkim tym, co wydaje nam się stosowne. A może w tym roku wybierzemy sztukę?

Choć niewielu z nas będzie miało szanse swoich bliskich obdarować wspaniałym obrazem oprawionym w nie mniej wspaniałe ramy, w poszukiwaniu sztuki pod choinkę nie trzeba jednak wcale odwiedzać drogich galerii czy aukcji. Wystarczy odrobina wyobraźni i pomysłowość. Bo przecież sztukę znaleźć można także w nieco bardziej przyziemnych miejscach.

Jak więc podarować przyjaciołom czy rodzinie odrobinę sztuki? Kupując im puzzle! To one bowiem dziś są medium, dzięki którym najprościej można się z nią zapoznać. Producenci puzzli po najwybitniejsze dzieła z historii malarstwa sięgają namiętnie i trudno się temu dziwić. Ludzie kochają układać piękne obrazy, kontemplować je i podziwiać mistrzostwo twórcy, które widoczne jest nawet w maleńkim, kartonowym elemencie. A jednak przeglądając oferty sklepów internetowych – w tym niezawodnego art-puzzle.pl – zauważyć można, iż puzzle to nie tylko klasyka malarstwa, ale także sztuka zdecydowanie bardziej współczesna. Sztuka dziwnie bliska naszemu sercu.

Doskonałym tego przykładem jest seria Zozoville – fantastyczny przykład tego, jak współczesna grafika udanie balansuje na cienkiej granicy ze sztuką. Fantastyczne światy tworzone przez twórców ilustracji zdobiących zestawy puzzli, Johana Potmę oraz Mateo Dineena, są intymnym wglądem w umysły artystów. Umysły nietuzinkowe, odważne i przede wszystkim – wypełnione najbardziej niezwykłymi pomysłami. Ich nieskrępowana fantazja zrodziła bowiem stworzenia, które muszą wzbudzać emocje – emocje, które często niełatwo nazwać.

Podarujmy więc w tym roku naszym bliskim sztukę przez małe „sz”. Będzie ona prezentem stokroć bardziej intrygującym, niż kolejny już telefon, czy markowe buty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *