chim pomJeśli mieszkacie w Londynie, mogliście natknąć się na interesującą wystawę w galerii White Rainbow. W ostatnim tygodniu gościła tam nietypowa grupa artystów, tworzących pod nazwą Chim↑Pom.

Szokujące i przyciągające

Dlaczego prace artystów uznaje się za nietypowe – i czy w ogóle cokolwiek w sztuce XXI można określić tym mianem? Dziś większość artystów tworzy abstrakcyjne, oryginalne dzieła, których zadaniem jest wywołanie u widza szoku, zdumienia, konsternacji, zachwytu czy zaciekawienia. Mimo to, prace Chim↑Pom nadal warto jednak zobaczyć. Wystarczy wspomnieć o tym, co artyści przedstawili na ostatniej wystawie. Chyba, że nie macie ochoty wyobrażać sobie wypchanych szczurów przerobionych na popularne Pikachu.

Wielkoformatowe puzzle

Tym razem, wystawa (na szczęście dla niektórych) nie miała dotyczyć jakichkolwiek wariacji na temat zwierząt. W White Rainbow, japońska grupa przedstawiła instalację pod intrygującym tytułem It’s the Wall World. Jej elementami były: film, wyświetlany na ogromnej ścianie oraz puzzle… które także można układać na ścianie. Co ciekawe, instalacja nie jest jeszcze ukończona, ponieważ ogromne fragmenty puzzli zbierane są z powierzchni pochodzących ze wszystkich zakątków świata – Bangladeszu, Japonii, a teraz Wielkiej Brytanii. Wycięte powierzchnie zamieniane są miejscami z fragmentami ścian galerii o identycznym kształcie.

Sztuka, którą rządzi satyra

Grupa Chim↑Pom powstała w 2005 roku w Tokio z inicjatywy artystów, takich jak Ellie, Motomu Inaoka, Yasutaka Hayashi, Masataka Okada, Toshinori Mizuno oraz Ryuta Oshiro. Uznaje się ją za czołową grupę współczesnej sztuki japońskiej. Prace artystów dotyczą najczęściej performance’u, malarstwa, filmów, różnego rodzaju instalacji etc. Chim↑Pom zajmuje się też organizacją wydarzeń, związanych ze sztuką. Tematyką ich dzieł jest zazwyczaj codzienne życie Tokio, lecz artyści pracowali także w Fukushimie oraz Hiroshimie. Chim↑Pom charakteryzuje się satyrycznym podejściem do rzeczywistości i zadawaniem przewrotnych pytań o to, co zazwyczaj wydaje się oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *