Dla podróżników, globtroterów czy żeglarzy mapa to podstawowa rzecz, bez której trudno jest dotrzeć do celu. Przez setki lat odważni ludzie tworzyli mapy zapełniając kolejne puste miejsca. Z racji tego, że jest to wytwór człowieka, to dlaczego nie traktować map jako dzieła sztuk?

Rajko Žigić jest chorwackim designerem, projektantem i grafikiem. Głównie zajmuje się tworzeniem plakatów reklamowych i logotypów. Artysta interesuje się także starymi mapami, w których dostrzega on ich niezwykły urok.

Grafika interesują dawne mapy, które zdecydowanie różnią się od tych dzisiejszych i niekoniecznie chodzi o różne oblicza świata wynikające z większej bądź mniejszej wiedzy oraz postępu naukowego. Na starych mapach podróżnicy i kartografowie zamieszczali wiele dodatkowych informacji, które miały za zadanie lepsze poznanie odkrywanych ziem. Układy planet i gwiazd, fazy Księżyca, podział czasu czy wiadomości o ludach, faunie i florze, ale także legendy oraz fantastyczne historie mogły być zawarte na dawnych mapach. Do tego trzeba dodać jeszcze ozdobniki, herby, motywy roślinne, obramowania i ramki.

Prace Rajko Žigića, chociaż przedstawiają współczesny świat, są stylizowane na stare mapy. Grafik tworzy plakaty, na których znane nam państwa, rzeki, góry itd. wyglądają jakby dopiero co zostały odkryte. Świetnym przykładem jest Antyczna Mapa Sferyczna (The World), na której znajdziemy nie tylko ziemię pokazaną w nietypowy sposób, lecz również postacie mitologiczne i obrazki okrętów. Niemiecka firma Heye, która współpracuje z artystą, stworzyła z map Zigića nietypowe puzzle. Układanka składa się z 6 tys. elementów i ma wymiary: 236 x 83 cm.

mapa świata panorama
The World, Rajko Zigić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *