Suzan Drummen4Czy wiecie co to są mandale? Holenderska artystka wykorzystuje ten hinduski motyw tworząc kolorowe i błyszczące mozaiki, którymi pokrywa wszystko: podłogi, ściany, a nawet ludzi.

Suzan DrummenMandala to tradycyjny hinduski wzór, który składa się z okręgu i wpisanymi weń kwadratami lub innymi figurami. Ważne, aby wskazywały one cztery strony, czyli kierunki świata, ponieważ mandala oznacza „cały świat” lub „koło życia”. Buddyjscy mnisi wykorzystują ten schemat kontemplując lub rysując go podczas medytacji. W naszej kulturze mandale spopularyzował słynny psychoanalityk Carl Gustaw Jung, który twierdził, że koła rysowane przez pacjentów odzwierciedlają stan ich umysłu.

Suzan Drummen3Artystyczne mandale mogą służyć także wyzwalaniu estetycznych wrażeń. Dba o to Suzan Drummen z Holandii, która tworzy specyficzne wzory z tysięcy kryształków, kolorowych paciorków, szkiełek, lusterek i innych błyszczących przedmiotów. Artystka rozkłada swoje prace w różnych miejscach i uzależnia ich projekt od jego specyfiki. Mozaiki przypominające sploty orientalnych tkanin przyciągają wzrok: z daleka wyglądają na uporządkowany i harmonijny wzór, ale z bliska, gdy kryształki zaczynają odbijać obraz i mienić się kolorami cały układ zostaje zaburzony.

Suzan Drummen2Rzeczywiście Jung mógł mieć słuszność twierdząc, że mandale mają terapeutyczne właściwości, ponieważ Drummen przed przystąpieniem do pracy nie wie, co powstanie. Jak sama przyznaje, zawsze coś ją prowadzi, a skomplikowane wzory układają się mimowolnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *