Najbardziej znanym dziełem Andy’ego Warhola jest seryjna kompozycja przedstawiająca twarz Marylin Monroe w kontrastowych barwach. Jednak to nie czołowy przedstawiciel pop-artu, ekscentryk i artysta będzie głównym bohaterem tej opowieści. Tym razem przybliżę twórczość Deana Russo i Johnny’ego Cheuka.

Andy Warhol, Marylin Monroe
Andy Warhol, Marylin Monroe

Całą trójkę łączy podobny styl prac oraz to, że wszyscy mają w swoim dorobku portret słynnej aktorki znanej nie tylko ze srebrnego ekranu, ale i z kratek wentylacyjnych oraz śpiewania Happy Birthday prezydentowi USA. Warhol swoje odbitki Marylin Monroe czy puszek zupy Campbell tworzył za pomocą serigrafii, czyli stosownego i dziś sitodruku. Artysta na swój sposób uwiecznił kultowe postacie kina, świata muzyki i polityki. Dzieła charakteryzowały się kontrastowym zestawieniem intensywnych barw. Specyficzny styl, który na dobre wpisał się w świadomość odbiorców sztuki, jest znakiem rozpoznawczym Warhola, wizytówką pop-artu i symbolem kultury masowej.

Dean Russo, Marilyn Monroe
Dean Russo, Marilyn Monroe

Widać to na przykładzie dzieł współczesnego artysty Deana Russo, ewidentnie inspirującego się twórczością Andy’ego Warhola. Russo jest grafikiem urodzonym i mieszkającym w Nowym Jorku. Tworzy pop-artowe prace utrzymane w podobnej kolorystyce i stylu założyciela The Factory. Amerykański artysta tworzy swoje obrazy zawsze z co najmniej dziesięciu różnych mediów: pasteli, farb, oleju, ołówka, wosku, węgla i farby w sprayu. Jego dzieła łączą tekst, symbole i obrazy. Początkowo Russo przedstawiał, tak jak Warhol, ikony kina i muzyki rockowej. Z czasem uznał, że woli spełniać w innej tematyce i zaczął portretować… psy i koty.

puzzle Marilyn Monroe
Johnny Cheuk, Marilyn Monroe

Nieco odmienną technikę stosuje Johnny Cheuk, artysta pochodzący z Hong-Kongu. Jego twórczość bazuje na grafice komputerowej, kolażach i fotografii, wykorzystuje również akwarele i atrament. Wspólnym elementem, łączącym go z pozostałymi twórcami pop-artu, jest korzystanie z nasyconych barw i kontrastów bieli, czerni i szarości. Cheuk, rysownik, grafik i ilustrator jest znany na całym świecie, współpracował z wieloma magazynami, tworzył grafiki dla Adobe czy WWF. W portfolio artysty także znajdziemy portrety Marylin Monroe i innych gwiazd Hollywood oraz grafikę przedstawiającą samego Andy’ego Warhola.

Johnny Cheuk, Andy Warhol
Johnny Cheuk, Andy Warhol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *