Shaun TanShaun Tan to artysta niezwykły. Syn Chińczyka i Australijki, mający obecnie około czterdziestki; jako artysta zadebiutował w 1992 roku. Obecnie jest zarazem opowiadaczem, co ilustratorem. Bajki dla dzieci, stworzone przez Tana to pouczające opowieści o życiu. Nie dajcie się jednak zwieść – według niektórych źródeł, autor ukrył w nich drugie dno – historię swojej depresji.

Bajka dla dzieci, morał dla dorosłych

W 2011 roku za animację „Zgubione rzeczy”, Tan otrzymał Oscara. Pomimo tego i wielu innych sukcesów, mężczyzna przyznaje, że czuje się wyobcowany. Jest pracoholikiem i swego czasu przeszedł depresję. Być może właśnie dlatego przy jego sztuce zatrzymują się także dorośli. W dziecięce treści, rysunki i animacje, Tan wplata bowiem bolesne anegdoty o życiu.

Czerwień – symbol życia

Jednym z jego najciekawszych utworów jest „Czerwone drzewo”. Ostatnia opowieść w tomie „Zgubione, znalezione” dotyka tematu samotności. Bohaterką jest krucha kukiełka o dużej głowie i mocno czerwonych włosach. Otaczający ją świat jest wielką, zimną maszynerią, w której trudno się nie zgubić. Gdy dziewczynka zapomina, jaki jest sens istnienia, w jej pokoju wyrasta nagle dziwne czerwone drzewo. To nadprzyrodzone wydarzenie przywraca jej uśmiech.

Maszyneria wyobraźni

Gdyby nie bogate ilustracje, opowiadania Tana mogłyby zmieścić się na jednej zaledwie stronie. To one sprawiają jednak, że od jego twórczości nie można się oderwać. Pisząc, Shaun Tan musi wyobrażać sobie zimny, mechaniczny świat, który z łatwością przenosi na papier. Jego rysunki mają w sobie coś przerażającego i przyciągającego zarazem. Czy gdzieś w tej niedostępnej rzeczywistości kryje się ciepło i nadzieja? Z pewnością tak. Póki bowiem człowiek tworzy, nigdy nie przestaje żyć prawdziwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *