Witamy w miejscu pełnym dziwaków, odmieńców i surrealistycznych pomysłów. Obrazy z berlińskiej galerii Zozoville nie pozostawiają złudzeń, że ludzka wyobraźnia nie zna granic.

Zozoville, Selfie
Zozoville, Selfie

Zozoville to cykl obrazów, które zapełniają postacie ze świata fantasy, które wyglądaem przypominają potwory i stworzenia wykreowane przez dziecięcy umysł. Groteskowe postacie, włochate potwory, dziwadła o kilku oczach lub jednej wielkiej gałce, bajkowe stwory i roboty cierpiące na reumatyzm – łączy je specyficzna kreska i charakterystyczny klimat. Obrazy przypominają przywodzą na myśl ilustracje do starych wydawnictw baśni i bajek. Warto zapuścić się w fantastyczny świat surrealistycznych, lecz bardzo sympatycznych i jakby nieco nieporadnych dziwadeł Zozoville.

Z pchlego targu do własnej galerii

Historia powstania galerii Zozoville jest równie intrygująca, co same obrazy. Mateo Dineen urodzony w Stanach Zjednoczonych od dziecka uwielbiał rysować. Jak sam wyznaje fascynował go proces powstawania Gwiezdnych Wojen, a w szczególności rysowanie,a potem ożywianie kosmicznych stworzeń, w które obfituje saga Star Wars. Młody Mateo lubił także świat Muppetów. Jako młody chłopak zastanawiał się, jakby to było rysować potwory i tak zarabiać na życie. Po ukończeniu Akademii Sztuki imał się różnych zajęć i po pewnym czasie przeniósł się do Berlina. Na początku swoje grafiki sprzedawał na pchlim targu i zawzięcie uczył jezyka niemieckiego.

Drugi bohater tej historii Johan Potma przyjechał do Berlina z Holandii. Ten artysta, grafik i ilustrator upodobał sobie malowanie farbami akrylowymi na starych i zniszczonych deskach. Johan wykorzystuje do swoich prac zużyte pudełka, znaki, deski, które zawierają plamy i ślady użycia. Artysta także uwielbia rysować potwory i różne dziwadła. Los sprawił, że panowie spotkali się w Berlinie i postanowili założyć wspólną galerię. Tak powstała fantastyczna i intrygująca seria obrazów Zozoville.

Urok ludzkich potworów

Zozoville
Zozoville: Mateo Dineen, Out of Body Experience

Prawdopodbnie popularność ich dzieł bierze się z tego, iż potwory przez nich stworzone są bardzo dopracowane i inspirujące. Specyficzne prace stylizowane na ilustracje sprzed lat zawierają wiele detali, a do tego zapisków, jakby pochodziły z drugiej ręki. Potwory, chociaż czasem nieco makabryczne i groteskowe, mają w sobie pewien urok i przywodzą na myśl dziecięce wspomnienia. Dzieje się tak dlatego, że bohaterowie tych grafik wykonują bardzo ludzkie czynności i wcale nie zachowują się jak dzikie bestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *