Zdzislaw_Beksinski_1984Malarstwo Zdzisława Beksińskiego nigdy nie pozostawia obojętnym. Jego fantastyczne, wizjonerskie obrazy, będące wspólnym pierwiastkiem symbolizmu romantycznego, a jednocześnie ekspresjonizmu i surrealizmu, świadczą o niebywałej wyobraźni artysty. Kolekcję dzieł tragicznie zmarłego malarza mogło dostać stołeczne miasto Warszawa, by uratować je od zapomnienia, zniszczenia, a przede wszystkim stworzyć ekspozycję dla widzów. Władze miasta nie skorzystały z tej szansy.

Biografia artysty jest równie niepokojąca, jak jego obrazy. Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Jako młody chłopiec przeżył wojnę, zdał maturę, studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Ożenił się z Zofią Heleną Stankiewicz, z którą miał jedno dziecko – syna Tomasza. Pracował w sanockiej fabryce „Autosan”, gdzie opracowywał stylistykę autobusów. Równocześnie poświęcał się swojej pasji artystycznej: fotografii i plastyce. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1964 r. w warszawskiej Starej Pomarańczarni odbyła się autorska wystawa Beksińskiego, która, zakończona sukcesem, była otwarciem kariery malarza.

Po przeniesieniu się do Warszawy wraz z rodziną opiekował się swoją matką oraz matką żony. Obie kobiety zmarły w mieszkaniu artysty. Zofia, żona artysty po przebytej chorobie zmarła pod koniec lat 90. Rok po jej śmierci samobójstwo popełnił jedyny syn artysty. 22 lutego 2005 roku Zdzisław Beksiński został zamordowany we własnym mieszkaniu przez 19-latka, który dobrze znał malarza. Chłopak zadał artyście siedemnaście pchnięć nożem.

Piotr Dmochowski, marszand oraz przyjaciel malarza, zaproponował bezpłatne przekazanie obrazów Beksińskiego Warszawie. W odpowiedzi Dmochowski otrzymał odmowne pismo urzędowe. Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczy tę decyzję brakiem środków na utrzymanie kolekcji, choć docenia gest marszanda. Bez komentarza.

W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się praca Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny. Książka z pogranicza biografii i reportażu opowiada o losach ojca–malarza i syna, dziennikarza muzycznego; ich trudnej relacji i skomplikowanych losach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *