Wojciech Fangor
Wojciech Fangor

W niedzielę 25 października w warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. Malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz zafascynowany astronomią miał 92 lata. Niedawno padł kolejny aukcyjny rekord – pracę Fangora M 58 wylicytowano za 923 tys. zł.

Wojciech Fangor za niedługo świętowałby swoje kolejne urodziny, ponieważ na świat przyszedł w Warszawie 15 listopada 1922 r. W tym mieście zdobywał pierwsze szlify malarskie i zdobył dyplom stołecznej ASP. Od połowy lat 60. przebywał w Stanach, a do Polski wrócił w 1999 r. Za oceanem udzielał się jako wykładowca, ale także tworzył. W 1970 r. w prestiżowej galerii sztuki nowoczesnej Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku odbyła się indywidualna wystawa artysty. Żaden z polskich twórców nie został w ten sposób wyróżniony.

W pierwszej fazie swojej twórczości Fangor nawiązywał do stylistyki socrealizmu malując dzieło takie jak Matka Koreanka. Na szczęście bardzo szybko porzucił tę drogę i zajął się zupełnie odmiennym rodzajem sztuki. W początkowym okresie angażował się w tworzenie nurtu graficznego znanego dziś jako Polska Szkoła Plakatu, dostarczając prace głównie dla „Życia Warszawy”.

Wojciech Fangor, SM34
Wojciech Fangor, SM34

Jego pierwsze wystawy były wspólnym przedsięwzięciem kilku artystów i bazowały na pracach Fangora. Były to niezwykłe wydarzenia, które dziś określa się mianem environmentu. W Studium przestrzeni, wystawie pokazanej w Salonie Nowej Kultury w Warszawie, Fangor chcąc namalować zupełnie inne dzieła, stworzył nieco abstrakcyjne obrazy, które stanowiły swego rodzaju grę z przestrzenią. Od tego czasu artystę będą interesowały iluzje trójwymiarowości, złudzenia optyczne oraz gry z nasyceniem, przenikaniem i kontrastem barw. Tę technikę, która pozwala go zaliczać do malarstwa op-artu, Fangor nazwał „iluzyjną przestrzenią pozytywną”. Najbardziej rozpoznawalne prace z charakterystycznymi kołami i falami o zamglonych, wibrujących kształtach Fangor tworzył do połowy lat 70. W tym okresie, ale także przez całe swoje życie, artysta interesował się astronomią.

W kolejnym etapie twórczości Fangor powrócił do malarstwa figuratywnego, które cechowało się uproszczeniami i karykaturalnymi formami. Artysta stworzył również serię specyficznych dzieł, będących kadrami z programów telewizyjnych. Bardzo efektowne kolorystycznie prace zostały pokryte siatką kropek, zaciemniających widok, ale nawiązujących do pointylizmu, przez co tworzyło się wrażenie drgania obrazu.

W ostatnich czasach Fangor zasłynął jako autor grafik ozdabiających II linię warszawskiego metra. Wysiadając na przystankach można odczytać stworzone przez Fangora gigantycznego nazwy stacji korzystające z kultury graffiti, ale także nawiązujące do stylistyki polskiego plakatu. Ostatnia wystawa nowych prac artysty miała miejsce w Gdańsku i był to cykl Heweliusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *