Urodzony w 1481 r. w Ferrarze, Tisi był przedstawicielem malarstwa renesansowego, powoli wkraczającego w okres manieryzmu. Fachu uczył się pod okiem Domenico Panettiego, zdolności zaś szlifował pracując w Cremonie u wuja, Niccolò Soriano oraz w szkole Boccaccino, dzięki któremu poznał się bliżej z wenecką szkołą malarstwa. Najpewniej kilka lat swojego życia spędził także w wiecznym Rzymie, co widać w obrazach stylizowanych. Miał tam także pracować przy freskach zdobiących Stanze Watykańskie, czyli wielkim dziele Rafaela.

Jednak kariera Benvenuto Tisi związana jest przede wszystkim z Ferrarą do której wrócił z powodów rodzinnych. To tam związał się z dworem księcia Alfonsa I d’Este, który zatrudnił go jako nadwornego malarza.

źródło: http://www.art-puzzle.pl

W swojej sztuce umiejętnie czerpał z dorobku różnych szkół malarskich. Pozostał pod wpływem malarstwa rozwijanego w takich ośrodkach jak Rzym, Wenecja czy Lombardia. Nawet w jego mniej udanych obrazach, przebija się wyraźnie niezwykła, porcelanowa delikatność wizerunków oraz kolorystyczna harmonia, charakterystyczna dla szkoły weneckiej.

Tworzył przede wszystkim obrazy olejne oraz freski. Stosował niekiedy interesującą technikę, w której przed tworzeniem obrazy wykonywał figurki i modele gliniane, na których studiował przedstawienia, które chciał malować. Zastosował ją choćby w w swoim arcydziele „Zdradzenie Chrystusa”, które namalował w 1521 roku.

W swoich dziełach koncentrował się przede wszystkim na przedstawieniach religijnych. Głęboko wierzący, każdą niedzielę poświęcał pracy w klasztorach. Szczególnie chętnie malował wizerunki Maryi, którą portretował w pięknych obrazach z dzieciątkiem Jezus oraz umieszczał w pełnych rozmachu scenach adoracji.

Tworzył nieprzerwanie do ok 1550 roku, kiedy utrata wzroku zmusiła go do wycofania się z aktywności. Przeżył jeszcze dziewięć kolejnych lat, a umierając pozostawił po sobie dwoje dzieci oraz licznych uczniów, wśród których znajduje się m.in. Stefano Falzagalloni czy znakomity Girolamo da Carpi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *