Karierę zrobił przede wszystkim malując Madonny, wielkie obrazy przeznaczone na ołtarze, a także mniejsze kompozycje o tematyce religijnej. Giovanni Bellini był z całą pewnością jednym z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego Renesansu. Nic dziwnego – urodził się bowiem w niezwykle utalentowanej pod tym względem rodzinie!

Giovanni Bellini swojego fachu uczył się, terminując u ojca, Jacopo Belliniego oraz szwagra – Andrea Mantegni, znanego z wybitnego i niezwykle charakterystycznego rysunku. I choć w rodzinie Giovanniego nie brakowało wybitnych malarzy, to właśnie on okazał się być tym, o którym pamiętamy dziś najbardziej. Był on bowiem twórcą przez wielkie T – nie tylko stworzył własną szkołę kolorystyczną, ale także utrwalił jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawień Matki Boskiej – siedzącej na tronie, a także typ Sacra Convesatione, w którym Madonna otoczona jest świętymi. Dobrym przykładem tego ostatniego – opartego o ścisłe reguły renesansowej perspektywy – jest obraz ołtarzowy stworzony dla kościoła Dei Frari.

źródło: http://www.art-puzzle.pl

Obrazów Belliniego nie sposób nie rozpoznać. Dzieła bowiem wyróżniają się niepowtarzalną paletą barw, które wzmacniane są doskonałą techniką operowania światłem. Piękne wizerunki Madonny, które tworzył przede wszystkim dla prywatnych kolekcjonerów oraz wielkie kompozycje ołtarzowe pokazują jak na dłoni także mistrzostwo kompozycyjne Giovanniego. Malowane na tle krajobrazu, bezbłędnie wykorzystują perspektywę i głębię. Zachwycają one także poetyckim nastrojem, swoistą delikatnością tak przecież świetnie współgrającą z tematem.

I choć Bellini znany jest przede wszystkim z obrazów ze scenami religijnymi, nie unikał on także wizerunków świeckich. Malował więc przede wszystkim portrety weneckich dożów, takich jak choćby Leonardo Loredan czy Giovanni Mocenigo, ale sięgał także po wątki mitologiczne, takie jak Uczta Bogów, który stworzył pod koniec życia z samym Tycjanem.

Bellini był jednak nie tylko wybitnym twórcą, ale też znakomitym nauczycielem. Malarstwa w jego pracowni uczyli się bowiem tak wybitni twórcy renesansowi jak choćby Giorgione, Palma il Vecchio oraz wspomniany Tycjan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *