Dziś odbywa się kolejna aukcja dzieł sztuki w paryskiej galerii Roi Doré. Wśród wystawionych na sprzedaż precjozów znajduje się ponad 50 dzieł polskich artystów tworzących od końca XIX wieku do współczesności. W katalogu znalazł się także jeden z obrazów Teodora Axentowicza.

Aukcja w galerii Roi Doré jest współorganizowana przez Encheres Maisons-Laffitte. Przeglądając katalog wystawionych na sprzedaż dzieł można natrafić na obraz Teodora Axentowicza zatytułowany Na gromniczną. Jeśli jednak wybierzemy się do warszawskiego Muzeum Narodowego będziemy mogli zobaczyć obraz o takim tytule pędzla tego samego malarza. Gdy zaś wstąpimy do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie zastaniemy tam dokładnie taką samą sytuację. Co w takim razie wystawiono na aukcji w Paryżu?

Młodopolska sztuka

Teodor Axentowicz był z pochodzenia Ormianinem, urodził się w 13 maja 1859 w rumuńskim Braszowie. Studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której kształcili się najwięksi ówcześni artyści. Później edukację malarską kontynuował w Paryżu. Młodość spędził na artystycznych podróżach po Europie, a do Krakowa trafił dopiero w 1895 r. Jego malarstwo wyróżnia kilka podejmowanych tematów. Uznanie zdobył jako doskonały portrecista, ale dziś najbardziej znane jest jego malarstwo rodzajowe. Axentowicz szczególnie interesował się rodzimym folklorem. Nawet światowe podróże i zagraniczna edukacja nie wyparły z jego pamięci obrazów Huculszczyzny i fascynacji kulturą i tradycją Ormian.

Na gromniczną

Axentowicz bardzo często powracał do motywów huculskich obrzędów. Z jednej strony wpisywał się w nurt młodopolskiej chłopomanii, z drugiej próbował ugruntować swoją tożsamość. Najsłynniejszym dziełem z tej sfery jego twórczości to taneczna, wirująca Kołomyjka (1895). Ciągłe powracanie do tematów i podejmowanie na nowo motywów huculskich sprawiło, że do dziś zachowały się różne obrazy Axentowicza o podobnych tytułach i treści. Takim przykładem jest właśnie dzieło Na gromniczną. Na każdym płótnie widzimy młodą kobietę w stroju ludowym, która na tle chłodnego, zimowego krajobrazu podąża z długą świecą. Na jednym chroni płomień przed zgaszeniem, na innym trzyma żółtą smukłą gromnicę.

To obraz, który znalazł się na paryskiej aukcji:

Teodor Axentowicz, Na Gromniczną
Teodor Axentowicz, Na Gromniczną

A to tylko niektóre pozostałe dzieła Axentowicza podejmujące ten motyw:

na gromniczną warszawa
Na gromniczną, (Warszawa)
na gromniczną rzeszów
Na gromniczną, (Rzeszów)

Wśród pozostałych prac polskich artystów na sprzedaż wystawione będą m.in. dzieła Zbigniewa Pronaszki, Wojciecha Siudmaka i Franciszka Starowieyskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *