Biografia Augusta Macke wydaje się być typową dla artystów z przełomów XIX i XX wieku. Choć stanowczo za krótka – gdyby ten wybitny niemiecki ekspresjonista nie zmarł w wieku zaledwie 27 lat, być może jego malarstwo zrobiłoby jeszcze jeden potężny krok naprzód. Wojna światowa rozpoczęta w 1914 roku nie pytała jednak nikogo o zgodę przy zbieraniu żniwa.

Macke urodził się w Meschede w Westfalii, dorastał jednak w Bonn i Kolonii. Jego ojciec, choć pracował jako pracownik budowlany, uważał się za artystę amatora. Być może to po nim August odziedziczył talent? Być może to japońskie drzeworyty, które oglądał w domu swojego przyjaciela z dzieciństwa zrobiły z niego artystę?

Kiedy jego ojciec zmarł w 1904 roku, Macke zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, gdzie studiował przez dwa lata. Następnym przystankiem był Berlin. Po zakończeniu studiów wiele podróżował, w końcu jednak zdecydował się wyjechać do Paryża. To tam poznał impresjonizm – szczególne zaś wrażenie zrobiła na nim twórczość Henri Matisse’a.

Prawdziwym jednak „przebudzeniem” było poznanie w 1912 roku Roberta Delaunaya, malarza którego dzieła głęboko wstrząsnęły młodym artystom. Kubizm orficzny – abstrakcyjna sztuka łącząca w sobie zamiłowanie do koloru, zmysłowego ruchu oraz dzielenia płaszczyzny – stał się źródłem ogromnej inspiracji dla Macke, którego malarstwo ciągle ewoluowało. Coraz bardziej symboliczne, ekspresjonistyczne porzucało naturalizm i stało się wyrazem nowego ruchu w sztuce – abstrakcjonizmu.

August Macke PożegnanieAugust Macke przez swoje krótkie życie ciągle tworzył. Choć najczęściej malował obrazy olejne, stworzył także cykl przepięknych akwareli, które powstały podczas podróży z 1914, kiedy to wspólnie z Louisem Moilliet i Paulem Klee zwiedzał Tunezję. Malował portrety, pejzaże, niezwykłe obrazy figuralne – wszystkie wyróżniające się lirycznym nastrojem oraz niezwykłą, czystą paletą barw. Nie ograniczał się jednak tylko do malarstwa. Zajmował się także projektowaniem ceramiki oraz tkanin – zasłon, dywanów, haftów oraz gobelinów.

W 1914 roku Macke namalował swój ostatni obraz Pożegnanie”różny od jego dotychczasowej twórczości, ponury i ciemny. To nim rozstał się ze światem zaraz po tym, jak jako ochotnik zaciągnął się do wojska. Zginął w czasie pierwszych starć na froncie w Szampanii. A wraz z nim jego talent – nieskrępowany, wolny i odkrywczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *