Anton PieckAnton Pieck to utalentowany artysta, pochodzący z Holandii. Urodził się w 1895 roku, zmarł – w 1987. Żył więc długo, a swoje spostrzeżenia i przemyślenia skrupulatnie przelewał na papier, tworząc ogromny zbiór fascynujących dzieł sztuki.

Wspomnienia z Holandii

Obrazy Piecka mają w sobie coś nostalgicznego, przywołującego zapomniane wspomnienia. Mimo że stwierdzenie to może brzmieć jak frazes, wcale nim nie jest. Wystarczy przyjrzeć się malarstwu tego niezwykłego autora. Przeważająca część jego obrazów to miejskie sceny rodzajowe, pochodzące prawdopodobnie z jego rodzinnego miasteczka. Pieck w mistrzowski sposób uchwycił klimat miasta, którego życie toczyło się na początku XX wieku. Konne zaprzęgi, występy ulicznego cyrku, rodzinne zakupy w sklepie spożywczym oraz na targu, czy rzemieślnicza praca stolarza, to tylko niektóre spośród wielu scen ze spokojnego, miejskiego życia.

Magia w każdym pociągnięciu pędzla

Malarstwo Piecka jest niezwykłe nie tylko ze względu na treść. Jego rysunki mają pewien magiczny charakter, przypominający bajkowe ilustracje z dziecięcych książek. Zastosowanie przez autora lekko przygaszonej kolorystyki sprawia, że na obrazy patrzy się przyjemnie. Sztuka Antona Piecka wywołuje w widzu uczucie nostalgii za latami młodości i rodzinnym ciepłem. Trudno oderwać się od tych spokojnych, przepełnionych magią rysunków. Dzięki lekko humorystycznym elementom, obrazy poprawiają nam humor, a tęsknota za dziecięcymi latami nie staje się bolesna, lecz miła.

Anton Pieck jest niezwykłym artystą, który w subtelny sposób mówi nam, że najważniejsza w życiu jest miłość: do bliskich, do rodzinnego miasta i do ludzi, którzy nas otaczają. Gdyby ów malarz jeszcze żył, z pewnością powiedziałby nam, że wspomnienia z przeszłości nadają sens teraźniejszości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *