sofonisba anguissola troje dzieci z psem
Sofonisba Anguissola, Troje dzieci z psem

Przez lata myślano, że obraz Troje dzieci z psem namalował Leonardo da Vinci. Tak naprawdę autorką dzieła była Sofonisba Anguissola, najsłynniejsza malarka tworząca na przełomie XVI i XVII wieku. Jej twórczość doceniali Michał Anioł i Giorgio Vasari, a młody Anthon van Dyck słuchał jej porad dotyczących malarstwa.

Kobiety w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn nigdy nie miały łatwiej drogi do zdobycia światowej kariery. Na szczęście Sofonisba Anguissola, urodzona w 1532 r. w Cremonie, miała to szczęście, że pochodziła z arystokratycznego rodu, a jej ojciec Amilcare Anguissola był światłym człowiekiem dbającym o wychowanie swoich dzieci. Najstarsza córka spośród siedmiorga rodzeństwa miała największy talent do rysunku. Sam Michał Anioł był pod wrażeniem jej pierwszych prac i zachęcał do tworzenia.

Gdyby nie wpływy ojca malarki oraz jego gorący podziw do zdolności Sofonisby nie zostałaby ona jedną z pierwszych znanych z nazwiska artystek. Przede wszystkim malarka specjalizowała się w tworzeniu portretów, dlatego też swoją karierę artystyczną rozpoczynała na dworach włoskich, by u szczytu sławy dostać zaproszenie na dwór hiszpańskiego króla Filipa II.

sofonisba anguissola gra w szachy
Sofonisba Anguissola, Gra w szachy

Jeden z jej obrazów – Gra w szachy – znajduje się w Polsce, a konkretnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Dzieło możemy obecnie oglądać także na trwającej wystawie Ottomania w Krakowie. Na obrazie zostały sportretowane siostry malarki: Lucia, Minerva i Europa, które rozgrywają partię szachów. Z lewego rogu płótna spogląda na nie spokojnym wzrokiem starsza kobieta, prawdopodobnie piastunka. Dzieło może zachwycać starannością wykonania, dbałością o detale ozdobnych strojów lub tureckiego materiału, na którym stoi plansza do gry. Warto jednak przyjrzeć się postaciom. To nie jest zwykły portret, lecz scenka rodzajowa. Dla malarstwa Sofonisby charakterystyczne jest oryginalne inscenizowanie oraz to, że potrafiła przekazać charakter portretowanych.

sofonisba anguissola autoportret
Napis na książce głosi: “Sophonisba Anguissola, a virgin, made this herself in 1554″
sofonisba anguissola autoportret 2
Sofonisba Anguissola Autoportret, ok. 1610

Wielu badaczy porównuje z włoską artystką naszą polską malarkę – Olgę Boznańską. Dla obu kobiet bardzo ważnym aspektem twórczości były autoportrety. Sofonisba stworzyła ich wiele w różnych momentach jej życia portretując upływający czas. Malarka dożyła sędziwego wieku i zmarła mając blisko 93 lata w 1625 w Palermo. Pod koniec swojego życia udzielała porad dotyczących sztuki malarskiej młodemu van Dyckowi, który pomimo panującej w mieście zarazy postanowił spotkać się z Mistrzynią.

Jedna uwaga do wpisu “Niezwykła dama włoskiego renesansu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *