Léon François Comerre żył w latach 1850-1916. Znany był przede wszystkim z tego, że malował portrety pięknych kobiet. Comerre był artystą docenianym za życia – wystawiając swoje dzieła w Paryżu, Stanach Zjednoczonych i Australii, zdobył kilka nagród za specjalne osiągnięcia dla sztuki.

Malarstwo na salonach

Po raz pierwszy, dzieła Comerre’a ujrzały światło dzienne na Salonie Paryskim w 1871 roku. Już cztery lata później malarz zdobył pierwszą nagrodę – Grand Prix de Rome za obraz “Anioł zwiastujący pasterzom narodziny Chrystusa”. Pozwoliło mu to uzyskać stypendium we Francuskiej Akademii w Rzymie, której ukończenie zajęło Comerre’owi trzy lata (1876-1879). Już w 1885 roku, artysta otrzymał kolejną nagrodę w Antwerp na Exposition Universelle. W późniejszym czasie przyznano mu jeszcze trzy wyróżnienia – w USA w roku 1876 oraz Australii w latach 1881 oraz 1897.

Swoje dzieła, Comerre wystawiał także na Królewskiej Akademii Sztuki i prezentował je przedstawicielom Królewskiego Stowarzyszenia Portrecistów w Londynie. Jego wystawy widziało także Glasgow – a dokładniej tamtejszy Instytut Sztuk Pięknych. Dopiero w roku 1884, Comerre na stałe przeprowadził się na przedmieścia Paryża, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Dziewczyna z kwiatami

Mimo że pierwszym publicznie docenionym obrazem Comerre’a było dzieło o tematyce religijnej, artysta został tak naprawdę zapamiętany jako portrecista pięknych kobiet. I rzeczywiście, tego typu obrazy w wykonaniu francuskiego malarza cechują się wyjątkową dbałością o detale i bardzo wystudiowanymi pociągnięciami pędzla – Comerre włada nim tak dobrze, że obrazy do złudzenia przypominają fotografie. Do jednych z jego piękniejszych dzieł należy “Sprzedająca kwiaty”. Obraz przedstawia uśmiechniętą, młodą kobietę o delikatnej urodzie, która trzyma w ręku koszyk wypełniony kwiatami. Jej druga ręka jest podniesiona i ugięta w łokciu, a między palcami widzimy subtelną pudrową różę. Dziewczyna ubrana jest w jasną suknię z niebieskim gorsetem – zbliżony, błękitny kolor widnieje także na czepku, który obwiązany jest wokół jej głowy. W tle widzimy fontannę i drzewa, co sugeruje, że kobieta sprzedaje kwiaty osobom przechadzającym się po parku.

Comerre tworzy na swoich obrazach wyjątkową atmosferę subtelnego piękna i spokoju. Mistrzowski sposób, w jaki oddaje on rzeczywistość, jest godny podziwu – trudno się więc dziwić, że malarz ten był wielokrotnie nagradzany i najpewniej był spełniony jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *