Margaret-KeaneNawet Andy Warhol, powielając swoje dzieła, nie dokonał tego, co niepospolity oszust, mąż pewnej malarki, której twórczość przez wielu uważana jest za kicz. Swego czasu obrazy z postaciami o wielkich oczach zapełniały popularne plakaty i pocztówki, które mógł zdobyć każdy. Taki sposób reprodukcji dzieł zrewolucjonizował rynek sztuki i sposób jej obiegu.

Dlaczego Walter Keane zyskał sławę, choć nawet nie namalował ani jednego obrazu? Wszystko za sprawą pewnego oszustwa. Są wczesne lata 60. Margaret Ulbrich, samotnie wychowująca córkę, poznaje w San Francisco Waltera, który zauważa w niej niepospolity talent malarski. Po ślubie państwo Keane próbują przeżyć z handlu dziełami sztuki, co na początku oznacza sprzedawanie obrazów na ulicy. Niestety w Ameryce w tamtym czasie kobiety były traktowane jak ozdoby swoich mężów i matki ich dzieci, toteż malarstwo Margaret nie było zbyt dochodowe. Po części z przypadku Walter sprzedał obraz żony jak swój. W końcu podpis w rogu – Keane – był także jego nazwiskiem. Tak rozpoczęło się jedno z największych oszustw w powojennej historii sztuki. Walter zrobił ze swojej żony maszynę do zarabiania pieniędzy, stając się dla niej tyranem.

Historia pewnego oszustwa

Margaret Keane malowała głównie dzieci i kobiet, a tym co wyróżniało jej twórczość i stało się cechą rozpoznawczą były olbrzymie oczy. Każda namalowana przez nią postać miała duże okrągłe oczy i niepokojące, smutne spojrzenie. Margaret inspirowała się malarstwem Amedeo Modiglianiego, co widać w portretach kobiet o pociągłych rysach i wydłużonych profilach. O sztuce Keane wypowiadał się sam Andy Warhol, mówiąc:

Moim zdaniem to, co zrobiła Keane jest wspaniałe. Gdyby obrazy nie były dobre, nie spodobałyby się tylu osobom.

Obraz w sądzie

Artystka nie mogła dłużej żyć w kłamstwie. Była odizolowana, okłamywała własną córkę i nie mogła przyznać się do autorstwa swoich dzieł, co dla artystki musiało być męką. Uciekła od męża na Hawaje, gdzie została świadkiem Jehowy. W trakcie wywiadu radiowego, którego udzielała jako żona słynnego malarza, wyznała światu całą prawdę. Wywołała tym samym olbrzymią aferę, która znalazła finał w sądzie. Walter do końca utrzymywał, że jest autorem wszystkich dzieł, jednak sędzia znalazł sposób na poznanie prawdy. Oboje musieli namalować obraz w jednym czasie na sali sądowej. Margaret wykonała obraz w ciągu 53 minut, natomiast Walter wymówił się bólem w barku. Sąd przyznał autorstwo i prawa do obrazów Margaret, która w ten sposób uwolniła się od męża.

Trzeba przyznać, że gdyby nie Walter, który był oszustem i egoistycznym tyranem, prawdopodobnie nie poznalibyśmy twórczości Margaret. Pan Keane oprócz tego był świetnym marketingowcem, który udowodnił, że sztukę można sprzedawać powszechnie na olbrzymią skalę. Reprodukując dzieła na plakatach i gadżetach sprawił, że obrazy Margaret mógł posiadać każdy.

Niedawno powstał film Tima Burtona Wielkie oczy, który opowiada o losach Margaret. Jest to poprawny obraz, w którym bardzo dokładnie poznamy historię państwa Keane. Jednak jak na tego reżysera, film trochę rozczarowuje. Jest tylko prawidłowo opowiedzianą biografią malarki, która niespodziewanie stała się ikoną amerykańskiej kultury. Margaret urodzona w 1927 r. w Nashville, Tennessee, wciąż maluje i żyje ze swojej pracy.

Jedna uwaga do wpisu “Kim jest Keane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *