Sunset BlazeVictor Shvaiko to utalentowany artysta pochodzenia żydowskiego, urodzony w Rosji. Jego malarska wrażliwość zachwyci każdego, kto się z nią zetknie – szczególnie tych, którzy uwielbiają pocztówkowe, nostalgiczne krajobrazy.

Klimatyczne Włochy

Rysunki Shvaika nie przedstawiają jednak surowych regionów Rosji. Artysta upatrzył sobie inny cel – wybrzeże Morza Śródziemnego. Przeprowadziwszy się do Włoch, Shvaiko zdawał się być urzeczony tamtejszym klimatem. Doskonale widać to na jego pracach, które z mistrzowską precyzją oddają uroki zaułków włoskich i francuskich miast, kawiarni, a nawet… konsumpcji tamtejszego wina (które, jak wiemy, nie ma sobie równych).

Dzień przeplata się z nocą

Malarstwo Victora Shvaika szczególnie koncentruje się na grze świetlnej. Artysta często maluje o poranku, lubi jednak uwieczniać także krajobraz nocny. Spoglądając na jego sztukę, mamy więc uczucie równowagi. Dwie skrajności, dzień i noc, zdają się nawzajem uzupełniać.

Oślepiające słońce

Malarstwo „dzienne” skupia się głównie na niewielkich, klimatycznych kawiarenkach. Wydaje się jednak, iż to nie one są głównym tematem dzieł – tak naprawdę chodzi o odczucie miejsca. Trudno inaczej sformułować to wrażenie. Stoliki, uchwycone przez Shvaika skąpane są w bogatym, dziennym świetle, które jest tak naturalne, iż wydaje się, że oglądając obraz stoimy w pełnym słońcu. Jaskrawe światło przywodzi na myśl letni skwar śródziemnomorskich miasteczek. Towarzyszy temu nieodparte wrażenie, że zaraz poczujemy podmuch lekkiej, morskiej bryzy.

Owoce morza i wino

Obrazy nocne są nie mniej mistrzowskie. Tu również królują kawiarnie. Letni klimat jest tu nadal podtrzymany, lecz w nieco innej formie. Zamiast myśleć o słomkowym kapeluszu, w ciepły wieczór marzymy o wykwintnej kolacji i dobrym winie. Shvaiko namalował te odczucia. Patrząc na jego dzieła, mamy ochotę usiąść przy stoliku we włoskiej restauracji i rozkoszować się spokojnym, letnim wieczorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *