mordilloCi, którzy znają jego sztukę, nazywają go po prostu Mordillo. Grafik ten pochodzi z Buenos Aires, gdzie przyszedł na świat 4 sierpnia 1932 roku.

Kreskówkowe lata 70.

Popularność Mordilla osiągnęła swój szczyt w latach 70, gdy jego grafiki można było znaleźć niemal w każdej księgarni. Obrazki przez niego tworzone to kreskówkowe scenki rodzajowe. Mordillo zawsze zawiera w nich sporą dozę humoru, podsyconą żywymi barwami. Tematyką, którą autor polubił chyba najbardziej, są sporty, w szczególności piłka nożna oraz golf. Z równie wielką pasją twórca oddaje się jednak rysowaniu zabawnych postaci oraz zwierząt.

Artysta zaczyna za młodu

Dzieciństwo Mordillo spędził w argentyńskim Buenos Aires. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztuką. Jego ulubioną rozrywką było rysowanie. I musiał rysować rzeczywiście dużo, ponieważ już w wieku 16 lat udało mu się uzyskać certyfikat Ilustratora w Szkole Dziennikarstwa. Dwa lata później, Mordillo jednocześnie studiował oraz był członkiem grupy Burone Brunch, dla której tworzył ilustracje do dziecięcych opowiadań (pamiętacie Trzy Małe Świnki?).

W 1952 roku, artysta, wraz z innymi osobami, otworzył studio rysunku Galas. Praca w studiu musiała spodobać mu się do tego stopnia, iż postanowił nadal rozwijać się w tym kierunku, w 1960 roku wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych. Był to ważny moment w jego karierze, między innymi dlatego, że zaowocował stworzeniem słynnej kreskówkowej postaci – Popeye.

Miasto miłości i sztuki

Po 3 latach pracy w Ameryce, Mordillo znów poczuł zew podróży. Idąc za głosem serca, pewnego wrześniowego dnia, artysta przyjechał do Paryża. Współpracował tam z popularnymi wówczas magazynami, takimi jak „Le Pelerin” czy „Paris Match”. Po dwóch latach intensywnego rozwoju, grafiki Mordilla zaczęto umieszczać także w innych europejskich publikacjach, m.in. w „Germany’s Stern”. Paryż to jednak nie tylko miejsce pracy. To właśnie tam, w “mieście zakochanych”, Mordillo poznał swoją przyszłą żonę, Amparo Camarasa. Para wzięła ślub w 1969 roku i doczekała się dwójki dzieci: Sebastiana Jerome oraz Cecile Isabelle.

Podróże kształcą

Mordillo najwyraźniej lubił dużo podróżować, ponieważ już w 1980 roku znów się przeprowadził – tym razem na Majorkę. Przyznano mu tam tytuł przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Komiksów oraz Kreskówek (CFIA), którego główna siedziba znajdowała się w Genewie.

Obecnie Mordillo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grafików na świecie. Artysta nie spoczął jednak na laurach, cały czas eksperymentując i próbując odkrywać sztukę na nowo. Kilka lat temu sięgnął na przykład po pastele, akryle oraz tradycyjne kredki. Guillermo Mordillo mieszka w tej chwili w Monaco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *