Pieter Bruegel, Myśliwi na śniegu
Pieter Bruegel, Myśliwi na śniegu

Holenderska rodzina malarzy z XVI wieku należy do kanonu światowego, jednak często ich dzieła podpisane tym samym nazwiskiem przypisuje się jednej osobie. Jak rozróżnić tych autorów, a przy okazji stać się właścicielem jednego z ich dzieł?

Rodzina Brueghlów była wyjątkowo utalentowana i to aż do czwartego pokolenia. Dzięki temu możemy oglądać całe mnóstwo wspaniałych obrazów, które są wystawiane w galeriach na całym świecie. Problem jednak pojawia się, gdy trzeba wskazać tego Bruegela lub określić, z którym synem, wnukiem mamy do czynienia. Nie ułatwia tego fakt, iż Pieterów oraz Janów było dwóch, a niektórzy kopiowali swoje dzieła podpisując je w różny sposób.

Wszystko zaczęło się od Pietera Brueghla (starszego) urodzonego w 1525 r. Jego nazwisko prawdopodobnie wywodzi się z miejscowości, z której pochodził – Broghel. Pieter Breughel ze względu na tematykę swoich dzieł jest nazywany „Chłopskim”. Od 1559 r. zaczął podpisać swoje płótna Bruegel bez litery h (na obrazach zobaczymy sygnaturę: BRVEGEL). To ten malarz niderlandzki zasłynął niezwykłymi pejzażami, malowanymi ze specyficznej perspektywy, tak że sceny widoczne są lekko z góry, a widok rozpościera się w głąb i poniżej. To on jest twórcą słynnego cyklu z porami roku (np. Myśliwi na śniegu), obrazami z wieżą Babel, topiącym się Ikarem czy niderlandzkimi przysłowiami.

Jan Brueghel (starszy), Bukiet
Jan Brueghel (starszy), Bukiet

W 1568 r. na świat przyszedł Jan Breughel (starszy), który również miał syna Jana Brueghla dla rozróżnienia zwanego młodszym. Jan – ojciec – także został malarzem, ale jego styl wyróżnia się nieco od stylu Breugla, dlatego też zyskał przydomek „Aksamitny”. Jego dzieła miały bardziej zrównoważony i harmonijny charakter, stosował on łagodne tonacje kolorystyczne i świeże barwy. Jego ulubione tematy to martwe natury z kolorowymi bukietami kwiatów i owoców, Madonny w girlandach kwiatowych oraz krajobrazy.

Brat Jana i drugi syn Bruegla to Pieter Brueghel (młodszy) urodzony w 1564 r. Nazwano go „Piekielnym”, bynajmniej nie przez jego charakter, lecz ze względu na tematykę dzieł. Pieter Brueghel rozpoczynał i uczył się kunsztu malarskiego kopiując dzieła ojca, w związku z czym to on jest głównym sprawcą zamieszania z autorstwem. Jego oryginalne prace często zawierały motyw ognia lub piekła, a także sceny karczemne i bijatyki, co tłumaczy jego przydomek.

Pieter Breugel (starszy) oraz Pieter Brueghela (młodszy) są najbardziej znani z niderlandzkiego rodu malarzy. Reprodukcję ich dzieł można znaleźć nawet na puzzlach. Jednym z producentów puzzli, który ma w swojej kolekcji najwięcej obrazów Breughlów jest włoska firma Mondopuzzle. Duży wybór artystycznych układanek znajdziemy w polskim sklepie z puzzlami na art-puzzle.pl, gdzie można zamówić dzieła „chłopskiego” Breugla i „piekielnego” Brueghla.

Pieter Bruegel, Zimowy krajobraz
Pieter Bruegel, Zimowy krajobraz
Pieter Brueghel, Urząd Skarbowy
Pieter Brueghel, Urząd Skarbowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *