Każde miasto ma swoje must see. Wizytówką Barcelony są budowle i projekty architektoniczne Antoniego Gaudíego z nieukończoną katedrą Sagrada Família na czele. Jaki był twórca podziwianej do dziś stolicy Katalonii?

Można sądzić, że ten genialny architekt i artysta, tworzący wyrafinowane konstrukcje, wiódł ekscentryczne życie, tymczasem był on prostym człowiekiem, poświęcającym się pracy. Gaudí zginął w wyniku obrażeń po prozaicznym wypadku – potrącił go tramwaj na jednej z barcelońskich ulic.

Zaczęło się od miejskiej latarni

Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet urodził się w 25 czerwca 1852 roku, w miejscowości Campo de Tarragona, albo jak sam mawiał gdzie w połowie drogi między Reus a Tarragoną. Studiował architekturę w Barcelonie, ale jego oceny nie były zachwycające, głównie dlatego, iż młody architekt szukał swojej metody projektowania, co nie podobało się wykładowcom. Ostatecznie po zdobyciu dyplomu otrzymał swoje pierwsze zlecenie w 1878 r. Był to projekt lampy ulicznej. W między czasie młody architekt odnosił swoje pierwsze sukcesy: projekt gabloty dla sklepu fabrykanta rękawiczek (premiera na Wystawie Światowej w Paryżu) czy projekt osiedla domków dla robotników (niezrealizowany). Jednak jego projekty lamp gazowych nie przypadły włodarzom miasta do gustu, dlatego też zerwano z nim współpracę. Wszystko zmieniło się, gdy Gaudí poznał Eusebiego Güella, barcelońskiego przemysłowca, któremu spodobał się styl katalońskiego architekta. Spotkanie z hrabią przerodziło się w przyjaźń i mecenat Güella, który sfinansował wykonanie wielu prac artysty. Dla przemysłowca powstały między innymi kościół Colonia Güell, Casa Calvet czy park Güell. Dzięki tym projektom Gaudí zyskał sławę i uznanie, co zaowocowało kolejnymi zleceniami. W 1883 roku Gaudí przejął zaprojektowanie świątyni Sagrada Família, ale pracami zajął się dopiero w 1914 r. Dopiero od tego czasu całkowicie poświęcił się temu zadaniu, przeprowadzając się nawet na plac budowy. Ostatecznie opus magnum architekta nie zostało ukończone, gdyż prace przerwała tragiczna śmierć artysty w 1926 roku.

Ciężarki i mozaika

Na charakterystyczny styl Gaudíego składało się kilka czynników. Po pierwsze były to jego wczesne inspiracje stylem gotycko-mauretańskim, występującym na terenach dawnej Barcelony. Po drugie tym, co oddziaływało na jego styl była rodząca się secesja. Typowe dla tego nurtu zoomorficzne kształty, płynne przejścia i roślinne motywy są ewidentne w sztuce Gaudíego. Architekt w swoich projektach bardzo często wzorował się na naturze i rozwiązaniach podpatrzonych w świecie roślin. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków mieszkalnych projektu Gaudíego, czyli Casa Mila wygląda jak pofalowane morze, co podkreślają kute balustrady balkonów, przypominające wodorosty. Budynek nie posiada ani jednego kąta prostego, tak samo jak taras widokowy w Parku Güell. Gaudí projektował w dosyć nietypowy sposób. Architekt rzadko kiedy wykonywał obliczenia wytrzymałościowe, testując konstrukcje za pomocą modeli i systemu ciężarków. Tak wpadł na wiele nowatorskich pomysłów, np.: zastosowane w Sagrada Familia ukośne kolumny. Tym, co przykuwa wzrok jest nie tylko sam projekt architektoniczny, ale także dekoracja. Gaudí w ornamentyce wykorzystywał modernistyczną katalońską mozaikę, czyli trencadís, gdzie potłuczone kawałki ceramiki składają się z jednego koloru. Mozaiki Gaudíego wyglądają natomiast jak puzzle złożone z kilku różnych, pomieszanych układanek, przez co dekoracja jest bardziej kolorowa i zaskakująca. To także wyraz eklektycznego stylu architekta.

Patron architektów

Antoni Gaudí całe życie tworzył w Barcelonie i był silnie związany z tym miejscem. Często manifestował swoje przywiązanie do katalońskich korzeni, np. umieszczając symbole z godła w swoich projektach budynków. Każdy, kto wie, jakie konflikty dzielą współczesną Hiszpanię będzie wiedział, że był to ryzykowny krok, którym mógł skazać się na niesławę. Architekt został nawet raz aresztowany, gdy odpowiadał na pytania policjanta po katalońsku w czasach, kiedy używanie tego języka w Hiszpanii było zabronione. Gaudí był nie tylko wielkim artystą i Katalończykiem z krwi i kości, ale także człowiekiem głębokiej wiary. Od 1992 roku trwa proces beatyfikacyjny, który według planów ma zakończyć się już wkrótce, czyli wiosną tego roku. Wygląda na to, że prędzej niż zostanie skończona Sagrada Familia, jej twórca będzie święty, a już na pewno błogosławiony. Gaudí, po wyniesieniu na ołtarze przez papieża Franciszka, ma stać się patronem architektów.

 

Urszuli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *