Marc Chagall był wybitnym artystą, którego niezależny, charakterystyczny styl na zawsze przeszedł do historii malarstwa. Ten malarz urodzony w 1887 roku w Witebsku, a zmarły w 1985 roku w Saint-Paul-de-Vence, do chwili obecnej jest inspiracją dla wielu twórców sztuki. Nie każdy zna jednak szczegóły z życia artysty – a szkoda, bo niektóre z nich są naprawdę intrygujące. Uchylmy więc dziś rąbka tajemnicy.

1.Jako mały chłopiec Chagall marzył o byciu artystą

W swoim dzienniku pod tytułem “Moje życie”, Chagall umieścił wspomnienie związane ze swoimi dziecięcymi marzeniami. Okazało się, że już jako mały chłopiec, chciał on być poetą, muzykiem, tancerzem albo malarzem. Pierwszą osobą, której zwierzył się ze swoich pragnień, była jego matka. Kobieta niestety wątpiła w talent syna, ale mimo wszystko zapisała go na lekcje rysunku i malarstwa w Witebsku. Nauczyciel dostrzegł w chłopcu ogromny potencjał, i tak rozpoczęła się przygoda Chagalla ze sztuką.

źródło: http://www.art-puzzle.pl/

2.Chagall naprawdę nazywał się Segal

Artysta z pochodzenia był Żydem, jego prawdziwe nazwisko brzmiało więc “Segal”. Dopiero później, w 1910 roku, po przybyciu do Francji, malarz “przechrzcił” się na miano, pod którym znamy go dzisiaj. Chagall był zachwycony francuską sztuką i tempem życia toczącego się w wielkim zachodnim mieście.

3.Chagall studiował w Petersburgu, mimo że Żydom nie wolno było osiedlać się w stolicy

Mając 20 lat, młody artysta postanowił podjąć studia w Petersburgu. Było to niezwykle ryzykowne przedsięwzięcie, bo Żydzi nie mogli się wówczas osiedlać w stolicy. Mimo to, Chagall nie tylko rozpoczął studia, ale także pracował (w chwili wyjazdu z rodzinnego domu miał przy sobie jedynie 27 rubli). By zarobić na życie, chłopak podjął się malowania szyldów.

4.W ciągu całego życia Marc Chagall miał dwie żony i konkubinę

Pierwszą żonę, Bellę Rosenfeld, Chagall poznał przypadkiem – na moście w Petersburgu. Była to prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia, zapoczątkowana przez niewinną wymianę spojrzeń. Rok po śmierci Belli (która miała miejsce w 1944 roku), artysta związał się z gospodynią Virginią Haggard McNeil i miał z nią syna Davida. Na początku lat 50. para przeniosła się do Prowansji, ale już w 1952 roku Virginia porzuciła Chagalla. Artysta ożenił się potem znowu (jeszcze tego samego roku), z Valentine Brodsky.

5.Chagall nie stworzył własnej szkoły malarstwa

Marc Chagall umarł w 1985 roku, nie utworzywszy przedtem własnego nurtu w sztuce. Artysta przeszedł do historii malarstwa, do końca zachowując własny styl. Co prawda podczas pobytu w Paryżu inspirował się on kubizmem oraz orfizmem, jego dzieła cechują się jednak znacznie większą lekkością, oniryzmem oraz bogactwem barw. Obrazy Chagalla do dziś są rozpoznawalne na całym świecie – właśnie poprzez ten osobisty styl, tak bardzo wyróżniający się na tle innych dzieł sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *