Paul Cézanne – mistrz bez mistrza

W 1839 roku narodziła się jedna z największych legend malarstwa – Paul Cézanne. Chociaż jego życie usiane było porażkami i zwieńczone brakiem akceptacji przez salony artystyczne, to on nie poddawał się i pracował tym ciężej, im bardziej go krytykowano. Czytaj dalej

Daumier – wszechstronny samouk

Urodzony w 1808 roku w Marsylii Honoré Daumier był wszechstronnym artystą. Wszystkie swoje zdolności zawdzięczał własnej ciężkiej pracy i doskonałemu talentowi wyciągania wniosków z obserwacji. Jego rodzina trudniła się rzemiosłem. W związku z tym nie pochwalała artystycznych zapędów przyszłego mistrza. W wyniku trudnej sytuacji finansowej rodziny, Honoré w wieku 12 lat porzuca szkołę i zaczyną pracę gońca w kancelarii prawnej.
Czytaj dalej

Jan van Eyck – odnowiciel sztuki

Jan van Eyck jest postacią owianą mgłą tajemniczości. Choć sam był skromny, to zarówno mu ówcześni, jak i poznający jego dorobek ludzie przypisują mu wielki talent i ogromne zasługi dla sztuki. Bez wątpienia był jedną z bardziej wpływowych postaci wczesnego renesansu.
Czytaj dalej

Kandinsky – sylwetka twórcy

Jako jeden z pionierów sztuki współczesnej, Wassily Kandinsky uważał, że tylko całkowita abstrakcja daje możliwość głębokiej, transcendentalnej ekspresji, podczas gdy kopiowanie z natury tylko ingeruje w ten proces. Dlatego też w swojej sztuce zastosował innowacyjny język obrazowy, który luźno odnosił się do świata zewnętrznego, wyrażał za to wewnętrzne doświadczenia artysty. Czytaj dalej

Malarz światła, czyli o kiczu, który podbił świat

Amerykański malarz Thomas Kinkade, nazywany przez krytyków sztuki „dostawcą kiczu”, pod względem ilości sprzedanych obrazów, był za życia najbardziej popularnym artystą na świecie. To właśnie sprawiło, że w 2008 roku dostał się na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych artystów świata opublikowaną przez magazyn „ArtReview”. Co prawda zajął miejsce ostatnie, ale za to w bradzo zaszczytnym gronie. Co sprawiło, że jego sztuka odrzucana przez krytyków sprzedawała się milionowych nakładach?
Czytaj dalej