Francesco_Hayez pocałunekDwoje ludzi całujących się namiętnie przy schodach to częsty widok. Takie sceny dostrzegamy zarówno w rzeczywistości, jak i na filmach, w muzyce czy literaturze (zwłaszcza niższych lotów). Trzeba przyznać, że motyw miłości pełnej żaru i pożądania, to dziś już raczej przeżytek.

Oczywiście nadal większość twórców odwołuje się do niej w swych utworach, trudno jednak wykrzesać z tej tematyki coś oryginalnego. Przyznajmy otwarcie – większość odbiorców jest już znudzona “płaskim” i mało odkrywczym przedstawieniem miłości. Okazuje się jednak, że nie tylko drugorzędni twórcy odwoływali się do niej w swych dziełach. Czynili to także wielcy malarze, tacy jak Francesco Hayez.

W tajemnicy przed światem

Hayez urodził się we Włoszech. Charakterystyczny dla tej narodowości temperament widać w jednym z jego nasłynniejszych obrazów pod tytułem Pocałunek. Przedstawia on nic innego, jak właśnie parę, splecioną koło schodów w namiętnym uścisku. Akcja rozgrywa się zapewne w średniowieczu, co widać po bogato zdobionych, strojnych szatach oraz wnętrzu, w którym znajdują się młodzi. Nie widzimy co prawda zbyt wiele, ale spoglądając na otaczające ich kamienne mury możemy przypuszczać, że schadzka odbywa się w zamku. Młodzi ludzie całują się, lecz jest to pocałunek nerwowy, pełen niepokoju – a jednocześnie żaru. Może nie chcą wyjawić innym swego uczucia?

Miłosna historia Włoch

Postaci z obrazu są anonimowe, możemy więc sądzić, iż za jego powstaniem nie kryje się żadna opowieść. Niektórzy historycy sztuki sądzą jednak, że to nie do końca prawda. Pocałunek nie nawiązuje wprawdzie do żadnej historii miłosnej, może być on jednak alegorią dla sytuacji na ówczesnej włoskiej scenie politycznej. Obraz został bowiem namalowany w roku 1859, czyli dokładnie wtedy, gdy rozpoczął się proces zjednoczenia państw Półwyspu Apenińskiego pod władzą Królestwa Sardynii. Kochankowie, złączeni w miłosnym uścisku, mogą więc symbolizować państwa, jednoczące się po długiej rozłące. Przypuszczenie to zdają się potwierdzać barwy stroju, noszonego przez młodzieńca – kolory dzisiejszej flagi Włoch. Dziewczyna, na obrazie pełna energii i pasji, miałaby z kolei stanowić ucieleśnienie Królestwa Piemontu i Sardynii, które z zapałem ubiegało się o swoje prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *