vermeer dziewczyna z perłąObraz Dziewczyna z perłą, namalowany przez Jana Vermeera to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł świata. Zarówno historycy sztuki, jak i pasjonaci malarstwa Vermeera do dziś zastanawiają się, kim jest tajemnicza dziewczyna na obrazie. Bez względu jednak na to, na czyje oblicze patrzymy, autorowi trzeba przyznać jedno – dzieło jest mistrzowskie.

Uchwycona chwila

Sposób, w jaki Vermeer uchwycił postać, jest niezwykle realistyczny. Mimika i postawa młodej kobiety sprawiają wrażenie, jakby właśnie odwróciła się ona na dźwięk własnego imienia. Jej rysy są łagodne i emanują niewinnością – nic zresztą dziwnego, gdyż bohaterka obrazu to prawdopodobnie jeszcze dziecko. Dziewczynka może mieć najwyżej kilkanaście lat. Wskazują na to szczególnie barwy jej stroju. Zgodnie z interpretacją znanego w 1950 roku krytyka sztuki, Swillensa, w czasach, gdy Vermeer malował swe dzieło, dorośli preferowali bowiem ubrania w stonowanych kolorach – te wesołe wypadało nosić tylko dzieciom.

Barwna historia

Elementem, który najbardziej rzuca się w oczy, oczywiście prócz perły, jest niebieska chusta. Vermeer do jej stworzenia użył ponoć ulubionego pigmentu, czyli lazurytu, który był wtedy bardzo kosztowny. Barwa rzeczywiście jest piękna i wspaniale ożywia postać dziewczyny.

Za realistyczny, żywy efekt odpowiada także ciemne tło. Statyczne i czarne, doskonale kontrastuje z żółtym strojem bohaterki. Vermeerowi bardzo udało się również uchwycenie gry świetlnej, która dopełnia wrażenie realizmu i znakomicie podkreśla rysy postaci.

Służąca czy… córka?

Kim była tajemnicza dziewczyna z obrazu? Niektórzy twierdzą, iż uchwycona na portrecie postać to służąca Vermeera. Podobnym tokiem myślenia poszła Tracy Chevalier, autorka książki Dziewczyna z perłą, a za nią Peter Webber, reżyser filmu o tym samym tytule. Służąca Griet, grana przez Scarlett Johansson, fascynuje malarza do tego stopnia, iż nie tylko opowiada jej on o swych najskrytszych tajemnicach, ale uwiecznia ją na jednym ze swych obrazów. Według innych interpretacji, dziewczyna z ogromną perłą w uchu to kilkunastoletnia wówczas córka Vermeera. Trudno w rzeczywistości stwierdzić, która wersja jest prawdziwa. Twarz dziewczyny, mimo delikatnych rysów, wydaje się być bowiem całkiem dojrzała, żywe kolory ubioru mogą jednak świadczyć o młodym wieku bohaterki.

Obraz znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis, do którego został przekazany w 1903 roku. W 1994 roku dzieło poddano zaś gruntownej renowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *