Pomimo młodego wieku była osobistością znaną szerokiej publiczności. Była ówczesną odpowiedniczką dzisiejszych celebrytów. Zapisała się na kartach historii poprzez liczne obrazy, na których malarze tak chętnie ją umieszczali.

Kim była Simonetta?

La bella Simonetta urodziła się w Genui w 1453 roku z małżeństwa Gaspare Cattaneo i Cattochi Spinola de Candia. Pomimo wielu wzmianek o wielkiej miłości łączącej ją z mężem Markiem Vespuccim w ich zaaranżowanym małżeństwie, jest to mało prawdopodobne, by połączyła młodych miłość jeszcze przed sakramentalnym “tak”. Zawarcie małżeństwa miało miejsce we Florencji, gdy przyszła muza miała 17 lat. Wtedy została uznana za najpiękniejszą kobietę w całym regionie.

Rozgłos na turnieju

W 1475 roku jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich we Florencji był turniej rycerski, w którym uczestniczyła cała śmietanka towarzyska z kręgów arystokratycznych. Jeden z uczestników przywiózł ze sobą sztandar autorstwa Sandro Botticelliego – mistrza renesansowego malarstwa. Obraz ten ukazywał Simonettę jako Pallas Atenę. Po wygranej Giuliano de Mediciego – właściciela obrazu, młoda arystokratka została okrzyknięta królową piękności.

Muza Botticielego

W tamtym czasie Florencja była znana z wszelkiego rodzaju festynów i turniejów. A ten konkretny turniej był wyjątkowy, ponieważ był celebracją udanego sojuszu Mediolanu, Wenecji i Florencji. Dzięki temu sława piękności Simonetty sięgnęła całych Włoch. Agnolo Poliziano napisał nawet poemat na temat miłości Simonetty i Giuliana. I nie był to odosobniony przypadek. Wiele było plotek mówiących o tym romansie. Wielu mężczyzn kochało się w niej, a w tym także malarze. W szczególności Botticelli uległ jej urokowi. Na bardzo wielu obrazach, które wyszły spod jego pędzla możemy ujrzeć kobiety, boginie i inne postacie z rysami twarzy do złudzenia przypominającymi tę młodą piękność.

Simonetta na płótnach

Poza wspomnianym wcześniej sztandarem, młoda muza pojawiła się na wielu portretach pędzla mistrza z 1476 roku w tym “Portret młodej kobiety”. Innym dziełem jest “Wiosna“, gdzie została przedstawiona jako Gracja będąca celem Amora. I najważniejsza kompozycja to “Narodziny Wenus” z twarzą bogini inspirowaną urodą Florentynki. Ale nie tylko ten malarz był pod wrażeniem jej piękna. Także Piero di Cosma stworzył obraz “Simonetta jako Kleopatra”, oddając jej cześć poprzez porównanie do legendarnej władczyni.

Piękno trwalsze niż zdrowie

Niestety Simonetta zmarła w 1476 roku na gruźlicę. Jednak jej piękno uwiecznione przez artystów przetrwało tysiące lat, a obrazy z jej wizerunkiem powstawały jeszcze długo po jej śmierci. Wspomniane już dzieło “Narodziny Wenus” powstało w latach 1484-1486, a wyobrażenie muzy jak Kleopatry w 1490 roku. Wszystko to pokazuje, że mimo krótkiego życia, Simonetta była ważna postacią w świecie sztuki włoskiego renesansu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *