Barok złoto-purpurowy, pełen przepychu, przysłaniający swoimi barwami, formami, ornamentami oraz bogatą fakturą brzydotę świata, to jedna z tych epok, która wydała artystów wybitnych i niezapomnianych. A wśród nich, tym szczególnie wielkim, tym, którego obrazu wyryte są w zbiorowej świadomości pokoleń jest flamandzki mistrz Peter Paul Rubens.

Rubens to artysta, którego obrazy rozpoznać można na pierwszy rzut oka – nie tylko z powodu charakterystycznych, pięknych postaci i intrygującej, niezwykle bogatej palety barw. Swoją twórczość podporządkował on bowiem tematyce religijnej oraz mitologicznej, z upodobaniem wybierając tragiczne wątki grecko-rzymskich mitów o bogach i bohaterach oraz chrześcijańskich i żydowskich przypowieści właściwie na ten sam temat. Nie sposób jego bogatej twórczości sprowadzić do jednego, szczególnego obrazu, w każdym jednak znaleźć można kwintesencję stylu oraz wrażliwości artysty, a także hołd epoce w której tworzył.

Samson i Dalila
źródło: http://www.art-puzzle.pl/

Doskonałym tego przykładem jest wspaniałe dzieło „Samson i Dalila” namalowane w 1609 roku. Choć część ekspertów podważa autorstwo obrazu, jego styl oraz wyraz doskonale wpisuje się w to, co tworzył Rubens. Jest to bowiem dzieło na wskroś barokowe – idealizujące ludzkie ciało, tworzące ludzi na podobieństwo posągów greckich, dostojnych, pełnych wdzięku oraz ukrytej siły. Taki jest tu Samson – heros, półbóg niemal, bohater jednej z najważniejszych opowieści biblijnych, poświęconej wszakże miłości oraz zdradzie. Obraz ten to jednak nie tylko posągowe postaci, ale i intrygująca gra światłem i cieniem, która nie tylko wskazuje mistrzostwo warsztatu autora, ale także odkrywa przed obserwatorem drugie dno obrazu.

Bo tylko pozornie przedstawienie to pokazuje zaplecionych w uścisku Samsona i Dalilę – erotyzm i podniecenie tego przedstawienia, spotęgowany intensywnością barw, czerwienią sukni zdrajczyni oraz ukrytymi na ścianach posągami Wenus i Kupidyna, może bowiem przysłonić widzom to, co dzieje się na drugim planie. To tam Filistyni i ich wysłannicy czekają w skupieniu i napięciu na ostateczny upadek silnego Izraelity. Ukryci w cieniu, a jednak oświetleni strużką światła odliczają minuty do spełnienia swoich pragnień.

Samson i Dalila” to obraz niemal doskonały – intensywny, emocjonujący oraz pełen napięcia. Nic więc dziwnego, iż ta sztuka wielka doczekała się swojej wersji „w kawałkach”. Dzięki włoskiej firmie Mondopuzzle, to wielkie dzieło Rubensa ułożyć można na swoim własnym stole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *