blachon bon apetitCzy widzieliście kiedyś restaurację “od kuchni”? Jeśli nie, koniecznie przyjrzyjcie się Bon apetit – grafice Rogera Blachona.

Francuski ilustrator

Blachon urodził się we francuskiej miejscowości Romans. Przez lata pracował jednocześnie jako dziennikarz i ilustrator. Był także nauczycielem rysunku w Paryżu. Jego prace można było znaleźć w czasopismach takich jak Planette, pentahouse czy Lui, a także w książkach dla dzieci czy czasopismach sportowych. My możemy poznać go szczególnie jako twórcę zabawnych ilustracji do puzzli firmy Heye. Obrazki z jego grafikami chętnie ułożą zarówno najmłodsi, jak i trochę starsi. Blachon pokazuje bowiem życie jakby w krzywym zwierciadle – zabawnie, lecz jednocześnie z przekorą.

W kuchni jak w sztuce

Bon apetit to humorystyczna ilustracja przedstawiająca scenę z życia w restauracyjnej kuchni. Sytuacja jest przerysowana, lecz każdy chyba zgodzi się, że oddaje sedno – w pozornie spokojnym miejscu odbywa się prawdziwe urwanie głowy. Czy to “dzień jak co dzień”, czy może szykuje się wielkie przyjęcie? Wszystko zależy od naszej interpretacji. Patrząc na obrazek, trudno właściwie skupić się na jednym szczególe. Natłok postaci w białych kitlach krząta się na tle kolorowego bałaganu. Kuchenne przybory zdają się piętrzyć do sufitu, a my usiłujemy zgadnąć, co jest na każdym talerzu. Pieczony kurczak, ananasowy tort, świeżo ugotowany homar? To tylko niektóre specjały. Niemal udziela nam się nerwowa atmosfera przygotowań. W kuchni nie ma nikogo, kto stałby bezczynnie – wszyscy mają ręce pełne roboty i pewnie żałują, że tylko po dwie.

Czy klienci restauracji zdają sobie sprawę, ile pracy potrzeba, by przygotować im posiłek? Gotowanie to sztuka – tak samo jak malarstwo i grafika. Zawsze starajmy się więc doceniać wysiłek kucharzy. Warto rozsmakować się w ich dziełach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *