krzyk-munchJeden z najbardziej rozpoznawalnych i z pewnością najciekawszych dzieł ekspresjonistycznych. Krzyk Edvarda Muncha przyciąga nas tajemniczą aurą i długo nie pozwala oderwać wzroku.

Poczwórne echo “Krzyku”

Artysta namalował aż cztery podobne obrazy, każdy wykonany w nieco innej stylistyce. Wszystkie razem noszą tytuł Fryz życia. Munch namalował je w latach 1892-1895. Pierwszy obraz, ukończony w 1893 roku został stworzony przy użyciu farby olejnej, tempery oraz pasteli na kartonie. Obecnie dzieło przebywa w Narodowej Galerii w Oslo. Drugi obraz z cyklu, Munch namalował w temperze, również na kartonie. To dzieło także znajduje się w Oslo, ale już nie w Narodowej Galerii, a w Muzeum Muncha. Dwa ostatnie obrazy, artysta stworzył z użyciem pasteli. Pierwszy z nich zobaczyć można w tym samym muzeum, ostatni natomiast znajdował się niegdyś w zbiorach prywatnego kolekcjonera, ale sprzedany został za ponad 119 milionów dolarów.

Strach czy zachwyt?

Historycy sztuki zgodni są co do tego, że przewodnią ideą zbioru była śmierć, przerażenie oraz miłość. Krzyczący człowiek przeżywać ma ból egzystencjalny. Doskonale widać to w mimice twarzy, wyrażającej przerażenie i cierpienie – tak mogłoby się przynajmniej wydawać, gdyby nie słowa samego autora:

„Szedłem ścieżką z dwojgiem przyjaciół – słońce miało się ku zachodowi – nagle niebo wypełniła krwista czerwień – zatrzymałem się, czując wyczerpanie i oparłem się na barierce – nad czarno-błękitnym fiordem było widać krew oraz języki ognia; – moi przyjaciele szli dalej, a ja stałem tam i trząsłem się z wrażenia – poczułem nieskończony krzyk przepływający przez naturę”.

Czy “zjawa” na pierwszym planie symbolizuje więc samego twórcę? Postać na moście przypomina raczej ducha, aniżeli kogoś z krwi i kości.. Nikt nie zgadnie, co chodziło artyście po głowie, a interpretacji jest wiele. W obliczu postaci zdziwienie miesza się z zachwytem i ze strachem. Patrząc na Krzyk Muncha, poczuć można dokładnie te same emocje – może właśnie o to chodziło twórcy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *