Jednym z najbardziej rozpoznawalnych pocałunków w sztuce jest słynny obraz Francesco Hayeza. Na włoskim malarzu ta historia się jednak nie kończy.

Oto oryginalny Hayez (1859 r.), o którym więcej możecie przeczytać tutaj:

pocalunek hayezCałująca się para z obrazu włoskiego romantyka nie jest nadzwyczajną sceną zaczerpniętą ani z literatury, ani z mitologii. To prosta romantyczna historia spontanicznego pocałunku. Mogłaby się wydarzyć w każdym miejscu i o każdym czasie, ale to właśnie uniwersalność tego dzieła malarskiego sprawiła, iż stał się on najpopularniejszym pocałunkiem w historii sztuki. A przecież nie jedynym.

Skoro taka scena mogłaby się powtórzyć w każdych realiach, to dlaczego nie w kijowskim metrze?

pocalunek alexeyPowyższa praca autorstwa ukraińskiego artysty Alexeya Kondakova, wykorzystująca parę Hayeza w nietypowej aranżacji.

Legendarny pocałunek został uwieczniony nie tylko na płótnie, lecz także na fotograficznej kliszy. Zdjęcie marynarza całującego pielęgniarkę na Times Square w 1945 stało się symbolem zakończenia wojny i zwycięstwa Amerykanów nad Japończykami, tzw. V-J Day. Jego autorem jest Alfred Eisenstaedt, fotograf magazynu „Life” i z pochodzenia Polak. Bohaterowie tej fotografii to zupełnie przypadkowa para, których połączył namiętny pocałunek w szczęśliwym dla nich dniu. Kompozycja, choć spontaniczna, przypomina właśnie tę znaną z obrazu Hayeza.

pocalunek v j dayHistoria sztuki zna wiele pocałunków, dość wspomnieć obraz Klimta czy rzeźbę Rodina. Podobno pocałunki mają wiele właściwości zdrowotnych, a osoby, które często się całują zachowują na dłużej młodość. Z pewnością niektórzy poprzez pocałunek mogą przejść nawet do historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *