Od Wenus z Willendorfu poprzez Mona Lisę do Panien z Avignon. Kobiety w sztuce to temat rzeka. Oto bardzo subiektywne zestawienie 8 kobiet w historii malarstwa, które urzekły mnie swoją urodą lub sposobem przedstawienia. Niektóre dzieła mogą wydawać się zaskakujące, ale żaden obraz nie znalazł się tu przypadkowo.

1. Frasobliwa Madonna

Rafael Santi, Madonna Sykstyńska
Rafael Santi, Madonna Sykstyńska
Madonna Sykstyńska (detal)
Madonna Sykstyńska (detal)

Rafael Santi jest autorem najpiękniejszych madonn w sztuce. Jego Matki Boskie mają w sobie wiele wdzięku i są kobietami o subtelnej, ponadczasowej urodzie. Fresk Madonna Sykstyńska urzeka zatroskaniem i łagodną melancholią, które malują się na twarzy Madonny i podkreślają jej piękno.

2. Modna Madonna

Jean Fouquet, Madonna z Dzieciątkiem
Jean Fouquet, Madonna z Dzieciątkiem

W tym wypadku obraz Jean’a Fouquet’a może wydać się zaskakujący, ale jest to ideał kobiety, o jakim marzyli XV-wieczni mężczyźni. Madonna z dzieciątkiem to najbardziej modna Matka Boska: obcisła w talii suknia, wysokie czoło i nakrycie głowy, które ukazuje tylko jeden kosmyk włosów, a do tego mlecznobiała skóra i czerwone usta. Porównaj z Portretem młodej dziewczyny Petrusa Christusa.

3. Krakowska Dama

Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci
Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci

Nie mogło obyć się bez obrazu pędzla mistrza da Vinci. Olejny portret Cecy­lii Gal­le­rani, nazywany przez zagranicznych historyków sztuki „krakowską damą”, urzeka wyjątkową, renesansową urodą kobiety. Jej harmonijne rysy podkreśla modny strój, a także charakterystycznie upięte włosy oraz dwie przepaski: na głowie oraz na wysokości linii brwi. Niestety Dama z gronostajem jest zainteresowana tylko swoim kochankiem – księ­ciem Ludo­vico Sfo­rzą.

4. Niewinnie wyzywająca

Śpiąca Wenus, Giorgione
Śpiąca Wenus, Giorgione

Nie ma w historii malarstwa bardziej skromnego, a zarazem erotycznego kobiecego aktu. Chapeau bas dla Giorgione za Śpiącą Wenus, która śpi albo tylko udaje, byśmy mogli podziwiać jej wdzięki.

5. Powab i gracja

Alfons Mucha, Księżyc i gwiazdy
Alfons Mucha, Księżyc i gwiazdy

Wszystkie kobiety Alfonsa Muchy odzwierciedlają kobiecy powab, lekkość i wdzięk, których żaden mężczyzna nie byłby w stanie naśladować. Przykłady takiej motylej delikatności i czaru płci pięknej możemy podziwiać np. w serii Księżyc i gwiazdy.

6. Naturalnie piękna

Stachowicz, Dziewczyna w krakowskim stroju
Michał Stachowicz, Dziewczyna w krakowskim stroju

Ten obraz romantyka Michała Stachowicza znalazł się tu z miłości do folkloru. Dziewczyna w stroju krakowskim zachwyca przede wszystkim głębią spojrzenia, które hipnotyzuje patrzącego na ten portret.

7. Tajemniczo uwodząca

Witkacy, Portret Neny Stachurskiej
Witkacy, Portret Neny Stachurskiej

Dla kobiecej demoniczności, dla wszystkich femme fatale, dla namiętności i diabolicznej pokusy – Portret Neny Stachurskiej z Firmy Portretowej Witkacego.

8. Po prostu Cudna

Teodor Axentowicz, Cudna
Teodor Axentowicz, Cudna

Cudna Teodora Axentowicza ma w sobie spokój, ukojenie i kobiecą mądrość. Jest to przecież także szkic kobiety o pięknej twarzy, regularnych rysach i ufnych oczach.
Z pewnością wiele innych bohaterek mogłoby się znaleźć na tej liście, która jest znacznie okrojona. Jakie są Wasze ulubione portrety lub przedstawienia kobiet w sztuce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *