Na miłośników sztuki, szczególnie tych na Wyspach Brytyjskich, czeka prawdziwa gratka. Od końca września na kanale BBC4 emitowany będzie serial poświęcony zaginionym dziełom sztuki, który poprowadzi Bendor Grosvenor, znany historyk sztuki. W pierwszym odcinku „Britain’s Lost Masterpieces” opowiedziana zostanie historia obrazu „Meleager i Atlanta”, wykonanego przez XVII-wiecznego flamandzkiego mistrza Jacoba Jordaensa.

JordaensWspaniały obraz Jordaensa został odnaleziony w jednym z magazynów muzeum w walijskim mieście Swansea. Bardzo prawdopodobne, iż dzieło to przez ponad 150 lat przeleżało w ukryciu – co działo się z nim przez kolejne 150 lat, podczas których zniknął on z naszych oczu, nie wiadomo. Odkryty w magazynie „Meleager i Atlanta” odbiegał od tego, co stworzył flamandzki malarz. Częściowo zamalowany został bowiem przez nieznanego lokalnego artystę lub konserwatora. Zmianie uległa także kompozycja obrazu: konie otrzymały różowe grzywy, kolor nieba został zmieniony z zachmurzonych szarości na wyrazisty niebieski, Atlancie zaś domalowano czerwony sutek.

I mylił się ten, kto myślał, że sprawa była prosta i oczywista. Zamieszanie wprowadziła bowiem etykieta na odwrocie obrazu, wedle której odnaleziona praca miało być jedynie XVIII-wieczną kopią. Na szczęście, specjaliści z Courtault Institute, do których trafił obraz po konserwacji, nie dali się łatwo wprowadzić w błąd. Po dokładnej analizie, opartej między innymi o badanie drewnianych płyt, na których namalowano dzieło, udało się datować go na lata 1619 i 1622. Co wykluczą możliwość, iż mamy do czynienia z późniejszą kopią.

Jak twierdzi Grosvendor obraz bardzo przypomina inne dzieło Jordaensa, także poświęcone pięknej łowczyni Atlancie oraz jej kochankowi, Meleagerowi, które podziwiać można w madryckim muzeum Prado. Bardzo możliwe, iż wcześniej datowany obraz ze Swansea był swoistą przymiarką i pierwsza próbą tego tematu, przed stworzeniem dzieła z Prado.

Oczywiście dzieje obrazu Jordaensa to nie jedyny temat, który poruszany będzie przez serial BBC – Grosvendor swoich widzów zaprowadzi w inne miejsca Wielkiej Brytanii, które kryją niezwykłe tajemnice i jeszcze bardziej interesujące obrazy. W chwili obecnej zaplanowano trzy odcinki programu, który emitowany będzie w środy o godz. 21.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *