Znacie ten dowcip: jeśli na obrazie widzisz mnóstwo małych postaci, to musi być Brueghel? Jest w tym trochę prawdy, ale jeśli na obrazie widzisz jeszcze więcej małych postaci, które wyglądają jak z kreskówki, to musi być van Haasteren.

Jan van Haasteren to holenderski grafik, który od lat 80. tworzy kreskówkowe obrazki. Charakterystyczne dla jego stylu jest to, że jego scenki są po pierwsze humorystyczne, a po drugie gęste od niecodziennych postaci. To jednak nie wszystko po czym można rozpoznać prace tego artysty.

Gęsty dowcip spod ołówka

Humorystyczne scenki nie są tylko pusta rozrywką ,ale najczęściej mają zabarwienie satyryczne. JVH nie celuje ostrzem swojego ołówka w żadną konkretną grupę, ale piętnuje wszystkie ogólnoludzkie przywary. Grafik jest dobrym obserwatorem codziennego życia, więc w jego głowie pojawia się dziennie kilka scenek do narysowania. Na jednym obrazku znajduje się mnóstwo scenek, jakby artysta cierpiał na horror vacui. Podobnie jak nasz Matejko, na jego płótnach również nie znajdziemy za wiele wolnej przestrzeni.

Wszystkie kawałki układanki

Jan van Haasteren tworzy mnóstwo obrazków, ale wszystkie łączą pewne detale. Na każdej swojej pracy grafik umieszcza kilka takich szczegółów jak samotne ręce, uciekający melonik czy postać świętego Mikołaja (w stroju biskupim, a nie krasnala). Jednak prawdziwą wizytówką tego artysty, którą znają wszyscy miłośnicy jego sztuki, jest płetwa rekina. Jeśli będziecie jej szukać tylko w wodzie, to możecie się rozczarować. JVH umieszcza swój obrazkowy podpis nawet wtedy, gdy nie rysuje morza. Płetwa rekina przecina więc ściany, ulice, chodniki, a nawet boiska. Większą trudność sprawi odszukanie autoportretu van Haasterena. Autor prac rysuje swoją kreskówkową podobiznę w najróżniejszych miejscach. Można go rozpoznać po długim, cienkim nochalu i siwej bródce, często za uchem lub w ręce trzyma ołówek.

płetwaOd dłuższego czasu obrazki holenderskiego grafika można spotkać na puzzlach. JVH współpracuje z jednym z producentów układanek, firmą Jumbo. Podczas układania puzzli warto przyglądać się szczegółom, by odnaleźć wszystkie charakterystyczne łamigłówki artysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *