Bachus CaravaggioDokładnie 404 lata temu 18 lipca zmarł jeden z najsłynniejszych artystów świata, reformator malarstwa europejskiego i mistrz modelunku światłocieniem (chiaroscuro) – Caravaggio. Włoski malarz jako jeden z pierwszych wyrzekł się renesansowego idealizowania na rzecz dosadnego realizmu i pogłębionej psychologizacji postaci. Zapamiętamy go dlatego, że jako pierwszy namalował brzydkich świętych z brudnymi nogami, a do religijnych obrazów pozowały mu kurtyzany.

Michelangelo Merisi, znany jako Caravaggio, był autorem takich dzieł jak: Amor zwycięski, Wieczerza w Emaus, Powołanie świętego Mateusza, Narcyz, Wskrzeszenie Łazarza, Dawid z głową Goliata i wiele innych. O samym artyście i jego niezwykłej sztuce możemy dowiedzieć się z podanego niżej filmu. Zapraszam do obejrzenia!

Jest jednak pewien obraz, któremu warto przyjrzeć się z bliska. To Bachus (olej na płótnie) z 1597 roku wiszący we florenckiej galerii Ufizzi. Obraz przedstawia rzymskiego boga wina, z obnażonym ramieniem, przystrojonego w winną latorośl. Bachus trzyma delikatnie kielich z napojem,a po prawej stronie, w rogu, stoi karafka z winem. Oprócz trunku znajduje się w niej coś jeszcze – swoisty podpis malarza.

Caravaggio w karafceW 1922 restaurator, pracujący nad konserwacją obrazu, Matteo Marangoni odkrył zaskakujące zjawisko. W karafce odbija się autor portretu boga wina – czyli sam Caravaggio. Kilka lat temu współcześni badacze, dzięki nowoczesnym technologiom potwierdzili istnienie autoportretu mistrza. Mikroskopijny wizerunek malarza został wcześniej zamazany przez inne prace konserwatorskie, teraz znów można go zauważyć. W odbiciu na szklanym naczyniu widać twarz malarza, bujne włosy i białą krezę wokół szyi. Caravaggio na obrazie wygląda na młodego, co potwierdza fakt, iż jest to obraz z początkowej fazy twórczości.

Jest coś niesamowitego w tym, że najnowocześniejsza współczesna technologia odkrywa na płótnie detale sprzed 400 lat. Ciekawe co jeszcze kryją obrazy autora Głowy meduzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *