Cieniutka granica kiczu

Są takie obrazy, malarskie motywy, od których z jakiegoś powodu nie możemy się opędzić. Atakują nas ze wszystkich stron – z gadżetów, akcesoriów, koszulek, tanich obrazków czy grafik. Choć trudno odmawiać im artyzmu, powielane po stokroć nabierają posmaku kiczu. Z niczym bowiem przesadzać nie można. Taka kariera spotkała słynną Giocondę, taki też los spotkał fragment obrazu Rafaela Santi, przedstawiający parkę zamyślonych cherubinów.
Czytaj dalej

Kod Leonarda da Vinci

Dama z gronostajem – choć akurat idei dotyczących tego, co przepiękna kobieta prosto z renesansu trzyma na rękach jest co najmniej kilka – to najbardziej popularne dzieło malarskie, które podziwiać można w Polsce. Co więcej, przez jakiś czas można było za darmo! Odkupione niedawno przez Skarb Państwa, 19 maja trafiło do krakowskiego Muzeum Narodowego – akurat na Noc Muzeów. Przez kilka tygodni obejrzało go przeszło 25 tysięcy miłośników malarstwa. Co sprawia, że Dama z gronostajem przyciąga takie tłumy?
Czytaj dalej

Czy Mona Liza była szczęśliwa?

Nie ma bardziej tajemniczej kobiety niż Mona Liza. La Gioconda wzbudzała emocje już w chwilę po namalowaniu – tajemniczy uśmiech modelki Leonarda da Vinci przez setki lat prowokował wielu do mniej lub bardziej absurdalnych teorii. Nic dziwnego. Dla jednych uśmiech ten był radosny, inni widzieli w nim ślady smutku. W końcu, po ponad 500 lat od powstania możemy powiedzieć właściwie z pewnością: Mona Liza była szczęśliwa!
Czytaj dalej

Na tropie zaginionych dzieł sztuki

Jordaens

Na miłośników sztuki, szczególnie tych na Wyspach Brytyjskich, czeka prawdziwa gratka. Od końca września na kanale BBC4 emitowany będzie serial poświęcony zaginionym dziełom sztuki, który poprowadzi Bendor Grosvenor, znany historyk sztuki. W pierwszym odcinku „Britain’s Lost Masterpieces” opowiedziana zostanie historia obrazu „Meleager i Atlanta”, wykonanego przez XVII-wiecznego flamandzkiego mistrza Jacoba Jordaensa. Czytaj dalej

Lorenzo Lotto – kumulacja talentu

Lukrecja, 1528-30

Z czym kojarzy Wam się Lotto? Z pewnością głównie z loterią, w której można wygrać miliony. Przez wiele lat na świecie nikt nie wiązał tego słowa z nazwiskiem genialnego, późnorenesansowego twórcy. Lorenzo Lotto przez 300 lat czekał na odkrycie, a w tym roku mija 460 lat od jego śmierci. Czytaj dalej