Rozpoznawanie autorstwa dzieł malarskich zdaje się być umiejętnością zarezerwowaną znawcom, ekspertom oraz tym z amatorów, którzy sztuce oddali duszę. Tyleż bowiem wspaniałych obrazów wyszło spod ludzkiej ręki! Tyle niezapomnianych dzieł zdobi ściany światowych muzeów czy prywatnych kolekcji. A jednak, kierując się kilkoma oryginalnymi wyznacznikami stylu, nawet laik rzadko obcujący z sztuką wyższą, może zabłysnąć w towarzystwie. Przedstawiamy więc poradnik tego, jak rozpoznać autora obrazu – oczywiście na wesoło!

 1. Jeśli mężczyźni wyglądają jak dziewczęta z kręconymi włosami oraz oczami niczym pasące się na łące jałówki – to musi być Caravaggio!
 2. Jeśli widzisz coś, co przypomina tylko najdziwniejsze sny oraz najstraszniejsze majaki, a do tego nie sposób znaleźć w tym wszystkim sensu oraz odniesienia do rzeczywistości – to bez wątpienia obraz Dalego!Dali
 3. Jeśli na obrazu widzisz tylko ludzi, których spotykając na ulicy uznałbyś za bezdomnych, a do tego oświetleni są przyćmionym światłem jak latarnia podczas mgły – z pewnością oglądasz obraz Rembrandta.
 4. Jeśli wszyscy na obrazie są piękni, młodzi oraz nadzy, to musi być Michał Anioł.

 5. Jeśli postaci na obrazie są zdeformowane, to Picasso.Picasso

 6. Jeśli do obrazu mógłbyś dorysować kilka pyzatych Kupidynów oraz owcy, nie psując przy tym klimatu przedstawienia, to z pewnością patrzysz na dzieło Bouchera.

 7. Jeśli wszyscy mają wielkie tyłki to musi być Rubens!

 8. Jeśli obraz pełen jest malutkich ludzi, ale poza tym jest zupełnie normalny, to pewnie Bruegel.

 9. Jeśli obraz pełen jest malutkich ludzi, ale poza tym mnóstwa dziwacznych rzeczy, to pewnie Bosch.

 10. Jeśli postać na obrazie wygląda jakby ktoś ją poddawał torturom, a za nią widzisz tylko ciemność, to zapewne dzieło Tycjana.

 11. Jeżeli na obrazie są imprezujący, radośni ludzie – to musi być Renoir.

 12. Jeśli na obrazie są imprezujący, smutni ludzie – to musi być Manet.

 13. Jeśli na obrazie widzisz arkusz kalkulacyjny excela z kolorowymi polami, zapewne masz do czynienia z obrazem Mondriana.

 14. Jeśli każdy obraz to portret kobiety z jedną brwią to bez wątpienia Frida.Frida

 15. Jeśli postaci mają wychudzone, brodate twarze, to zapewne El Greco.

 16. Jeśli wszyscy na obrazie, nawet kobiety, wyglądają jak sobowtóry Putina – to musi być van Eyck.

Powyższe wskazówki traktować należy z odpowiednim przymrużeniem oka. Skuteczność, choć wysoka, nie jest bowiem gwarantowana.

Zainspirowane: imgur.com

Jedna uwaga do wpisu “Jak rozpoznawać obrazy z małej odległości

 1. Punkt 7 i 14 to moi ulubieńcy :D
  Jako osoba dość pobieżnie znajdą się na sztuce naprawdę skorzystałam z takiej ciekawej listy autorów :) Na pewno „sprzedam” twojego bloga znajomym ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *