Na początku czerwca w Essoyes zostanie otwarte niezwykłe muzeum. Poświęcone twórczości wybitnego impresjonisty, Pierre-Auguste Renoira, swoją przestrzeń znalazło w odnowionym domu należącym niegdyś do artysty.

Essoyes to malownicza francuska miejscowość znajdująca się ok 200 kilometrów od Paryża. Renoir postanowił się tam osiedlić w 1896 roku – i choć w domu w Essoyes spędził tylko dziesięć lat, gdyż z powodów zdrowotnych zmuszony był przenieść się w ciepłe regiony Riwiery, to właśnie tam wracał każdego lata do końca swojego życia. O tym, jak ważne miejsce w jego życiu zajmowała ta niewielka miejscowość niechaj świadczy fakt, iż właśnie na tamtejszym cmentarzu został pochowany w 1919 roku.

Dom pozostał w rękach rodziny Renoira do 2012 roku, kiedy to wnuczka malarza, Sophie zdecydowała się go sprzedaż radzie miasta. Przez ponad cztery lata wydano ponad milion euro na to, aby miejsce to zamienić i dostosować do potrzeb muzeum sztuki – sporo funduszy pochłonęły inwestycje związane z niezbędną modernizacją domu, odtworzeniem wnętrz oraz ogrodów do ich pierwotnego wyglądu.

Muzeum obejmować będzie jednak nie tylko samą część mieszkalną, ale także pracownię artysty, która zresztą od 20 lat udostępniana była zwiedzającym przez organizację Association Renoir. W jej wnętrzach podziwiać można choćby prace rzeźbiarskie, które Renoir tworzył pod koniec życia, a także pamiątki osobiste oraz zdjęcia.

Otwarcie muzeum zaplanowane jest na sobotę, 3 czerwca. Na tę okazję, wypożyczono dzieła Renoira, pozyskanych z innych muzeów. Są to między innymi portret „Jeune femme au miroir”, namalowany pod koniec życia, który na co dzień podziwiać można w Musée des Beaux-Arts w Rouen, czy też rzeźbę z Musée Renoir w Cagnes-sur-Mer, czyli muzem znajdującego się w pokaźnej willi, w której Renoir mieszkał po wyprowadzce z Essoyes. Imprezą towarzyszącą otwarciu będzie wystawa kilkudziesięciu prac impresjonisty oraz jego przyjaciół, która odbędzie się w pobliskim Troyes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *