Fotografia nie znosi nudy. W świecie, w którym każdy posiadacz telefonu z aparatem oraz zestawu sprytnych filtrów lubi myśleć o sobie jak o artyście, tworzenie czegoś co wzbijać będzie się ponad pewien poziom oczywistości, wymaga niestandardowej kreatywności. I właśnie ona wyróżnią niemiecką fotografkę, Almę Haser.

Alma to artystka, która znana jest każdemu, kto choć odrobinę interesuje się sztuką wizualną. W swoim CV ma ona bowiem sporo nagród i wyróżnień, wśród nich choćby PDN Photo Annual Award, czy też nominacje do prestiżowych odznaczeń, takich jak Taylor Wessing Portrait, organizowanej przez National Portrait Gallery.

Artystka specjalizuje się właśnie w sztuce portretowania. A jej najnowszy projekt fotograficzny udowadnia, iż pomysłów na intrygujące i niekonwencjonalne sposoby prezentowania wizerunków wcale jej nie brak. A seria „Puzzle” to prawdziwa sztuka w kawałkach! Tym razem, natchnienie znalazła ona w…genetyce.

Alma Haser w swoim projekcie inspirowała się parami bliźniąt – fenomenem, który fascynuje nas od wieków. Dwie niemalże identyczne twarze to swoiste igranie z naszymi zmysłami, to wprost doskonały poligon doświadczalny dla artystów. Alma postanowiła jednak zaprezentować je w sposób do tej pory niespodziewany. Fotografie każdego z bliźniąt osobno wydrukowała na puzzlach. A następnie, pewne fragmenty portretów zamieniła ze sobą. W ten sposób, każda z prac jest swoistą kombinacją rodzeństwa – podobną i niepodobną do oryginalnych zdjęć.

To nie pierwsza tak intrygujący projekt fotografki. To prawdziwa mistrzyni łączenia technik i sięgania po media, które pozornie nie kojarzą się ze sztuką fotografowania. Jej portrety powstają w wyniku łączenia zdjęć w kolaże, przeróżnych technik składania papieru czy mieszania przeróżnych podkładów.

Fotografia ma więc przed sobą przyszłość niezależną od „instagramowych artystów”. Sztuka to bowiem coś więcej niż odwzorowanie rzeczywistości, nawet jeśli wizji tej dodamy nieco bardziej ekscytujący wygląd. Aby być artystą należy przede wszystkim być nieustępliwym w poszukiwaniu własnego głosu, własnego stylu. Tak, jak robi to Alma Haser.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *