Do niezwykłego odkrycia doszło w trakcie restauracji malowideł, przeprowadzonej w komnacie Konstantyna w Watykanie. Apartamenty papieskie skrywały bowiem nieznane do tej pory elementy malowidła, które jak twierdzą eksperci zostały stworzone przez samego Rafaela! Do tego momentu uważano bowiem, że malowidło to miało zostać wykonane przez jego uczniów.

Chodzi o alegoryczne przedstawienia kobiece, które interpretowane są jako postaci cnót przyjaźni oraz sprawiedliwości. O sprawie pisał włoski dziennik „La Stampa”, który w artykule powoływał się na oświadczenia wydane przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Jak twierdzi Fabio Piacentini, restaurator pracujący przy renowacji malowideł watykańskich, odsłonięte elementy działa powstały za pomocą specyficznej techniki olejnej, dzięki której udało się rozpoznać rękę włoskiego artysty.

O dziełach w komnacie watykańskiej wypowiedział się także Arnold Nesselrath, historyk sztuki i dyrektor badań technicznych i naukowych w Muzeum Watykańskim. Twierdzi on, że poparcia tezy, iż mamy do czynienia z malowidłami Rafaela znaleźć można w XVI-wiecznych źródłach. Malowidła powstały zaraz przed śmiercią wybitnego twórcy renesansu, a od reszty dzieła wyróżniać miały się nieporównywalnie lepszym warsztatem artystycznym. Jak twierdzi Nesselrath, kunszt malarza związany jest przede wszystkim z faktem, iż w swoim fachu uchodził on za eksperymentatora i poszukiwacza nowych technik i rozwiązań. Tworzenie działa olejnego na ścianach komnaty można z całą pewnością określić jako takie niekonwencjonalne podejście do malarstwa. Reszta malowidła ściennego została stworzona już przy użyciu technik tradycyjnych, przez co łatwo można odróżnić je od postaci namalowanych farbami olejnymi.

Malowidła w komnatach papieskich powstały jako zlecenie, które Rafael otrzymał w pierwszej dekadzie XVI wieku. Miał on ozdobić cztery apartamenty, największy z nich zaś zdobią malowidła poświęcone epizodom z życia Konstantyna Wielkiego – pierwszego chrześcijańskiego cesarza Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *